10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Dijon

Katedra św. Benignusa w Dijon (fr. Cathédrale Saint-Bénigne de Dijon) do czasów rewolucji francuskiej pełniła funkcje kościoła opackiego. Fakt ten przełożył się na raczej skromną, ale elegancją architekturę, nawiązującą w swym kunszcie do romanizmu – „flagowej marki Burgundii”. Rozpoczęta w 1280 roku budowa gotyckiej świątyni trwała zaledwie czterdzieści lat, jednak nowa odsłona nie zdołała przewyższyć spektakularności swej poprzedniczki. Namiastką utraconego piękna jest dziś krypta, która daje nam wyobrażenie tego miejsca w czasach jego świetności.

Katedra w Dijon – Piękno bezpowrotnie utracone

Krypta w której dawniej czczono resztki doczesne świętego Benignusa jest dziś najważniejszym miejscem w świątyni. Oprócz oczywistych względów, warto zwrócić tu uwagę na romańskie kapitele czy miejsce spoczynku Władysława Białego, ostatniego z Piastów kujawskich. W budynkach należących dawniej do konwentu zlokalizowano natomiast Muzeum Archeologiczne, gdzie odnaleźć można wiele ciekawych artefaktów w postaci kapiteli czy rzeźb zarówno romańskich, jak i rzymskich. Scenerie w jakich umieszczono owe artefakty są wręcz rozkoszne.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button