10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Angers

Katedra św. Maurycego w Angers (fr. Cathédrale Saint-Maurice d’Angers) to jeden z najlepszych przykładów stylu przejściowego we Francji, a także flagowy przedstawiciel stylu Angevin, wykształconego właśnie w tym mieście w XII wieku. Znamienita dla Andegawenii oraz rodu Plantagenetów architektura obstawała za ciemnymi oraz masywnymi budowlami o jednej nawie. Wnętrze obiektu pokrywano mocno wypukłym sklepieniem żebrowym, a jego ściany zewnętrzne wzmacniano potężnymi przyporami, które utrzymać miały ciężar sklepień. Dla przeciwwagi do romańskich reliktów, katedra w Angers została wyposażona w gotycki transept i chór, gdzie swoje miejsce znalazły największe skarby świątyni.

Katedra w Angers – Apokalipsa i gotyk andegaweński

Do najcenniejszych artefaktów w tutejszym kościele należą między innymi XIII-wieczne witraże z żywotami św. Juliana, św. Marcina z Tours, a także te późniejsze z przedstawieniami świętej Katarzyny Aleksandryjskiej czy św. Tomasza Becketa. Na uwagę zasługuje także rzeźba portalu głównego fasady zachodniej, nawiązująca do katedry NMP w Chartres. Poza tym są także XVI-wieczne figury, prezentujące świętego Maurycego wraz z jego kompanami, a nie jak zwykle królów Judy czy profetów. Wymieniając skarby katedry w Angeres wspomnieć trzeba również o pobliskim zamku w którym dziś znajduje się pokaźny zespół XIV-wiecznych tapiserii, znany jako Apokalipsa z Angers. Dziewięćdziesiąt części bezcennego dzieła do czasów rewolucji zdobiło wnętrze kościoła. Do naszych czasów przetrwało 70 z nich.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button