10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Angers

Katedra św. Maurycego w Angers (fr. Cathédrale Saint-Maurice d’Angers) to jeden z najlepszych przykładów stylu przejściowego we Francji, a także flagowy przedstawiciel stylu Angevin, wykształconego właśnie w tym mieście w XII wieku. Znamienita dla Andegawenii oraz rodu Plantagenetów architektura obstawała za ciemnymi oraz masywnymi budowlami o jednej nawie. Wnętrze obiektu pokrywano mocno wypukłym sklepieniem żebrowym, a jego ściany zewnętrzne wzmacniano potężnymi przyporami, które utrzymać miały ciężar sklepień. Dla przeciwwagi do romańskich reliktów, katedra w Angers została wyposażona w gotycki transept i chór, gdzie swoje miejsce znalazły największe skarby świątyni.

Katedra w Angers – Apokalipsa i gotyk andegaweński

Do najcenniejszych artefaktów w tutejszym kościele należą między innymi XIII-wieczne witraże z żywotami św. Juliana, św. Marcina z Tours, a także te późniejsze z przedstawieniami świętej Katarzyny Aleksandryjskiej czy św. Tomasza Becketa. Na uwagę zasługuje także rzeźba portalu głównego fasady zachodniej, nawiązująca do katedry NMP w Chartres. Poza tym są także XVI-wieczne figury, prezentujące świętego Maurycego wraz z jego kompanami, a nie jak zwykle królów Judy czy profetów. Wymieniając skarby katedry w Angeres wspomnieć trzeba również o pobliskim zamku w którym dziś znajduje się pokaźny zespół XIV-wiecznych tapiserii, znany jako Apokalipsa z Angers. Dziewięćdziesiąt części bezcennego dzieła do czasów rewolucji zdobiło wnętrze kościoła. Do naszych czasów przetrwało 70 z nich.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!