10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Toul

Choć zachwyca swą płomienistą bryłą, katedra św. Szczepana w Toul (fr. Cathédrale Saint-Étienne de Toul) w swej historii nie miała zbyt wiele szczęścia. Przede wszystkim nie ominęły jej działania II wojny światowej, które pozostawiły perłę Lotaryngii w stanie rozkładu na ponad czterdzieści lat. Z kolei Wielka Rewolucja Francuska zabrała jej aż sto trzydzieści dziewięć figur, dopełniających kunszt fasady zachodniej. Rozpoczęta w 1221 roku budowa ciągnęła się do roku 1496, głównie z powodu wojny Lotaryngii z Burgundią oraz braku wystarczających środków. Drugi powód przełożył się głównie na skromniejszy plan budowli, którą zdobić miały ażurowe hełmy na wzór katedry w Chartres.

Katedra w Toul – Gotyk na krańcu Cesarstwa

Tutejsza świątynia nie zachowała zbyt wiele artefaktów poprzednich epok, a jej stan wciąż nie jest jeszcze najlepszy. Trzeba jednak uwypuklić to, czym świątynia wyróżnia się na tle innych: otóż do jej ścian przylega drugi, po normandzkim opactwie świętego Michała, największy krużganek Francji o wymiarach 54 na 42 metry. Naszpikowany gargulcami ogród z pewnością był interesującym miejscem medytacji dawnych opiekunów kościoła. Dziś otoczenie, choć niezwykle urocze, budzi raczej grozę.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!