10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Toul

Choć zachwyca swą płomienistą bryłą, katedra św. Szczepana w Toul (fr. Cathédrale Saint-Étienne de Toul) w swej historii nie miała zbyt wiele szczęścia. Przede wszystkim nie ominęły jej działania II wojny światowej, które pozostawiły perłę Lotaryngii w stanie rozkładu na ponad czterdzieści lat. Z kolei Wielka Rewolucja Francuska zabrała jej aż sto trzydzieści dziewięć figur, dopełniających kunszt fasady zachodniej. Rozpoczęta w 1221 roku budowa ciągnęła się do roku 1496, głównie z powodu wojny Lotaryngii z Burgundią oraz braku wystarczających środków. Drugi powód przełożył się głównie na skromniejszy plan budowli, którą zdobić miały ażurowe hełmy na wzór katedry w Chartres.

Katedra w Toul – Gotyk na krańcu Cesarstwa

Tutejsza świątynia nie zachowała zbyt wiele artefaktów poprzednich epok, a jej stan wciąż nie jest jeszcze najlepszy. Trzeba jednak uwypuklić to, czym świątynia wyróżnia się na tle innych: otóż do jej ścian przylega drugi, po normandzkim opactwie świętego Michała, największy krużganek Francji o wymiarach 54 na 42 metry. Naszpikowany gargulcami ogród z pewnością był interesującym miejscem medytacji dawnych opiekunów kościoła. Dziś otoczenie, choć niezwykle urocze, budzi raczej grozę.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button