10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Auxerre

Katedra św. Szczepana w Auxerre (fr. Cathédrale Saint-Étienne d’Auxerre) powstała na podwalinach romańskiej świątyni po której pozostał ślad w postaci imponującej krypty. Rozpoczęta w 1217 roku budowa nigdy jednak nie dobiegła końca. Powodem takiego obrotu sprawy była głównie wojna stuletnia z Anglią, ale to nadejście reformacji raz na zawsze zamknęło drogę do zrealizowania tej wspaniałej inwestycji. Pomimo wielu trudności oraz prób remodelacji w kolejnych wiekach, jej bryła oraz wnętrze zachwycają po dzień dzisiejszy.

Katedra w Auxerre – Na wzór klasyków gotyku

Pośród wielu bezcennych artefaktów na pewno warto skupić tu uwagę na witrażach. Najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku, zaś najmłodsze z wieku XX. Wypada wspomnieć, że tak wielka ilość oryginalnych, XIII-wiecznych witraży zachowała się tylko w dwóch innych katedrach: w Bourges oraz w Chartres. Innymi skarbami tutejszego kościoła są zdecydowanie polichromie, spośród których najstarszy datowany jest na wiek XI oraz stalle z XVI wieku. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Portalu Centralnym, tam gdzie przedstawiona jest scena Sądu Ostatecznego, umieszczono dwie postacie z mitologii greckiej: Bachusa jako znak grecko-rzymskiej spuścizny w kulturze duchowej Wieków Średnich oraz Herkulesa z Lwem nemejskim.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!