10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Auxerre

Katedra św. Szczepana w Auxerre (fr. Cathédrale Saint-Étienne d’Auxerre) powstała na podwalinach romańskiej świątyni po której pozostał ślad w postaci imponującej krypty. Rozpoczęta w 1217 roku budowa nigdy jednak nie dobiegła końca. Powodem takiego obrotu sprawy była głównie wojna stuletnia z Anglią, ale to nadejście reformacji raz na zawsze zamknęło drogę do zrealizowania tej wspaniałej inwestycji. Pomimo wielu trudności oraz prób remodelacji w kolejnych wiekach, jej bryła oraz wnętrze zachwycają po dzień dzisiejszy.

Katedra w Auxerre – Na wzór klasyków gotyku

Pośród wielu bezcennych artefaktów na pewno warto skupić tu uwagę na witrażach. Najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku, zaś najmłodsze z wieku XX. Wypada wspomnieć, że tak wielka ilość oryginalnych, XIII-wiecznych witraży zachowała się tylko w dwóch innych katedrach: w Bourges oraz w Chartres. Innymi skarbami tutejszego kościoła są zdecydowanie polichromie, spośród których najstarszy datowany jest na wiek XI oraz stalle z XVI wieku. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Portalu Centralnym, gdzie przedstawiona jest scena Sądu Ostatecznego umieszczono dwie postacie z mitologii greckiej: Bachusa jako znak grecko-rzymskiej spuścizny w kulturze duchowej Wieków Średnich oraz Herkulesa z Lwem nemejskim.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button