Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Granč-Petrovce, Harakovce i Bijacovce

Wszak warto wiedzieć, że w okolicy znajduje się też kilka innych, zjawiskowych kościółków. Co prawda, wejście do nich może graniczyć z cudem, jednak mimo to warto spróbować. Drogę powrotną z Żehry możemy więc zaplanować przez gotycko-renesansowe trio, rozpoczynające się w niewielkiej miejscowości Granč-Petrovce. W sąsiedztwie nowej świątyni znajduje się tu kościół św. Marcina (słow. Kostol sv. Martina – Granč-Petrovce). Datowany na I poł. XVII wieku obiekt charakteryzuje wieża zwieńczona ząbkami – element, który na słowackim Spiszu zagościł dzięki Polakom. Jego wnętrze wypełniają artefakty z przestrzeni dwóch kolejnych wieków. Najcenniejszym spośród nich jest ołtarz z 1635 roku poświęcony patronowi świątyni.

Około 6 kilometrów na wschód od Granč-Petrovce położona jest malownicza wioseczka Harakovce. Jej panoramę zdominował XIII-wieczny kościół św. Michała (słow. kostel svatého Michala – Harakovce). W swej bryle mocno nawiązuje on do poprzedniej świątyni. Pomimo kilku przebudów i pożaru z 1760 roku udało się zachować jego oryginalny kształt oraz wyposażenie. Pośród cennych zbiorów znajduje się tu XVI-wieczny ołtarz św. Barbary, XVIII-wieczny ołtarz główny oraz ambona z tego samego okresu.

Gotyckie i romańskie świątynie Transylwanii

Kościół Wszystkich Świętych w miejscowości Bijacovce  (słow. Kostel Všech svatých – Bijacovce) różni się od pozostałych, zwłaszcza jeśli chodzi o bryłę. XIII-wieczny obiekt bowiem wyposażony został w barokowy hełm, zrywający z tradycją słowackiego renesansu. Jego gabaryty są znacznie większe, co zawdzięczać możemy XIV-wiecznej przebudowie w duchu gotyku. Wtedy też jego ściany pokryto polichromiami, pozostającymi w ukryciu aż do połowy XX wieku. Obok świątyni wzniesiono również romańską rotundę, dzięki której stanowią unikalny kompleks budynków sakralnych Słowacji. Położenie kościoła na wzgórzu dodaje mu majestatyczności, ale także pozwala na podziwianie górującego nad okolicą zamku Spiskiego. Jeszcze lepszy widok nań, od strony północnej, rozpościera się przed tablicą z nazwą miejscowości.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!