Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Lewocza

Lewocza (słow. Levoča) stanowczo wybija się na tle pozostałych miasteczek słowackiego Spiszu o czym świadczy wpisanie jej starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej najważniejszym elementem jest naturalnie gotycki kościół św. Jakuba (słow. Bazilika svätého Jakuba), którego wnętrze stanowi dziś swoiste muzeum słowackiej sztuki sakralnej. Jego największym skarbem, obok XIV-wiecznych malowideł, jest późnogotycki ołtarz główny. Jest on najwyższym w swej kategorii ołtarzem na świecie, a jego stworzenie przypisuje się lokalnemu mistrzowi, wspomnianemu wyżej, Pawłowi z Lewoczy.

Zamek Bouzov – Baśń po czesku

Tuż obok świątyni znajduje się renesansowy ratusz, mieszczący dziś Muzeum Spiszu. Urokliwy kompleks otacza ponad 50 kamieniczek w różnych stylach architektonicznych. Najbardziej okazałym przykładem jest renesansowa Kamienica Turzonów (słow. Dům Turzů), dekorowana według włoskich kanonów. Poza ścisłym centrum warto wspomnieć również o istnieniu gotyckiego kościoła franciszkanów oraz barokowego kościoła Ducha Świętego. Do naszych czasów zachowały się także fragmenty dawnych murów obronnych z bramami: Menhaderską i Koszycką.

Oprócz rozkoszowania się zabytkami architektury pożądane byłoby udać się od czasu do czasu w podróż kulinarną. W Lewoczy jest kilka knajpek, ale nam najbardziej do gustu przypadła restauracja hotelu u Leva. Poza neutralnym menu serwuje się tam pyszne dania kuchni słowackiej, które w rytmie bryndzy świetnie dopełniają każdą podróż po Spiszu. Sami spróbujcie! :)

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!