Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Żehra

Oczywiście ciekawsza jest druga opcja, z tym że droga do Żehry nie będzie usłana różami. Raczej warto przygotować się na bliski kontakt z krówkami oraz cygańskimi pasterzami, proszącymi o parę groszy. Niemniej czego nie robi się dla takich skarbów? Na miejscu wita nas kolejna uśpiona osada, a jej główną atrakcją jest, uświetniony cebulastą kopułą, gotycki kościół pw. Świętego Ducha (słow. Kostel svatého Ducha (Žehra)).

Otaczający świątynię mur od razu pozwala nam domyślać się, że w jego wnętrzu czeka na nas coś specjalnego. Tak też jest! Jego wnętrze bowiem wypełnione jest średniowiecznymi malowidłami, które powstawały na przestrzeni trzystu lat, począwszy od XIII wieku. Najważniejszym spośród nich jest to, przedstawiające motyw żywego krzyża. W związku z ich nieocenioną wartością (docenioną wpisem na listę UNESCO) nie można robić zdjęć wewnątrz kościoła, co zdecydowanie skraca czas wizyty.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!