Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Spiski Czwartek

Kilka kilometrów na północny zachód od Spiskiej Wsi odnajdziemy kolejne arcydzieło słowackiego gotyku – kościół św. Władysława (słow. Kostol svätého Ladislava (Spišský Štvrtok)) w Spiskim Czwartku (słow. Spišský Štvrtok). Niestety tu sytuacja ma się podobnie jak w kościele w Żehrze. Abstrahując jednak od możliwości fotografowania, trzeba wiedzieć że do świątyni dostać się można po uprzednim umówieniu, przynajmniej dzień wcześniej. W innym wypadku pozostanie nam podziwianie samej bryły z której wyłamuje się piękna kaplica rodu Zapolya (słow. Kaplnka Zápoľských). Wzorowana na francuskich kaplicach dworskich uznawana jest za majstersztyk późnego gotyku na Słowacji. 

Mimo iście gotyckiego wyglądu wnętrzem świątyni zawładnęły barokowe i romantyczne artefakty. Pośród nich podziwiać można wszak XV-wieczny obraz z przedstawieniem motywu Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny czy XVI-wieczną pietę warsztatu mistrza Pawła z Lewoczy. Dopełnieniem duchowej uczty może być spacer po zdominowanej przez sylwetę kościoła okolicy. Spiskiemu Czwartkowi niestety już nieco dalej do sielankowej pocztówki, a wszystko to przez przebiegającą tędy ruchliwą trasę do Lewoczy.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!