Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Kieżmark

Planując podróż na słowacki Spisz nie można pominąć uroczego Kieżmarku (słow. Kežmarok). Jego starówka skupiona jest właściwie przy jednej uliczce, wiodącej spod klasycystycznego ratusza aż do renesansowego zamku. Podobnie jak w przypadku pozostałych miejscowości w regionie odnaleźć tu można mnóstwo prezentujących różne style architektoniczne kamieniczki. Nieco poza główną ulicą znajduje się natomiast XIV-wieczna bazylika Świętego Krzyża (słow. Bazilika svätého Kríža). Tuż obok niej, w 1568 roku wzniesiono wolnostojącą dzwonnicę, która stała się wzorem dla kolejnych dzwonnic Spiszu. 

Kutna Hora – Kraina srebra

Poza urokliwą starówką, w Kieżmarku mieści się również jeden z pięciu tak zwanych kościółów artykularnych (słow. Drevený artikulárny kostol Kežmarok). Należał on do grupy 38 świątyń dawnego królestwa Węgier, służących miejscowym ewangelikom. XVIII-wieczny obiekt to konstrukcja wzniesiona wyłącznie z drewna przez co w 2008 roku, wraz z pozostałymi kościołami artykularnymi obecnej Słowacji, wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego barokowe wnętrze uświetnia prospekt organowy, którego piszczałki również wykonano tylko z drewna. W tym miejscu wspomnieć można, że jeśli udało Wam się go przegapić, podobne cuda można zobaczyć też w Polsce. Na Dolnym Śląsku mamy dwa, nieco większe drewniane kościoły ewangelickie w Świdnicy oraz w Jaworze. Kolejną rzeczą o której warto pamiętać będąc w Kieżmarku jest bliskość pałacu Strażki (słow. Kaštieľ Strážky).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!