Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Podoliniec

Dobrze się zatem składa, bo kilka kilometrów dalej na północny wschód położony jest inny klejnocik Spiszu – Podoliniec (słow. Podolínec).  Pomimo bogatej historii oraz rangi dawnego miasta królewskiego dziś to wymarła mieścinka, gdzie szczęśliwie odbija się jeszcze echo dawnego splendoru. Na podoliński ryneczek składa się szereg renesansowych domów mieszczańskich, okalających XIII-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (słow. Kostol Nanebovzatia Panny Márie – Podolínec). Abstrahując od średniowiecznego wyglądu, wnętrze świątyni przearanżowano na barokowe wskutek pożaru z końca XVII wieku. Tuż obok kościoła w 1659 roku wzniesiono typową dla Spiszu dzwonnicę z attyką. Do dziś skrywa ona XIV-wieczny dzwon. 

W północnej części miasteczka, czyli kilkadziesiąt kroków za wspomnianym wyżej kompleksem powstał klasztor ojców pijarów z barokowym kościołem św. Stanisława Biskupa (słow. Kostol sv. Stanislava (biskupa)). Jego wizytówką są dwie wysmukłe wieże z cebulastymi hełmami. Najcenniejszym artefaktem w jego wnętrzu zaś jest ołtarz główny, przedstawiający scenę z legendy o świętym Stanisławie. W pobliżu kościoła znajdują się także pozostałości dawnych murów miejskich.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!