Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Spišský Hrhov

Nieco dalej na zachód, w drodze do Lewoczy, nie sposób nie zauważyć miasteczka Spišský Hrhov. Jego znakiem firmowym jest gotycki kościół św. Szymona i Judy (słow. Kostol sv. Šimona a Júdu – Spišský Hrhov), który zwraca uwagę charakterystycznie dla Spiszu zakończoną wieżą. Od połowy XVI wieku do połowy XVII wieku korzystali z niego zarówno katolicy, jak i protestanci, co było rzadkością w regionie. W jego wnętrzu zachowało się bogate barokowe wyposażenie z bezcenną monstrancją z 1775 roku.

Ważnym punktem na mapie jest również neobarokowy kasztel (słow. Kaštieľ v Spišskom Hrhove). Wzniesiony w XIX wieku obiekt zajął miejsce dawnego zameczku, stanowiącego jeden z kilku punktów ostrzegawczych dla zamku Spiskiego. W przypadku ataku jego mieszkańcy sygnałami świetlnymi dawali znać o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Obecny obiekt zaś wzniesiono jako budynek mieszkalny dla rodu Csáky. Dziś nie ma on niestety zbyt wiele wspólnego z imponującą rezydencją, a w jego wnętrzu umiejscowiono ośrodek resocjalizacji młodzieży. Niemniej jednak całość, wraz z parkiem wygląda nad wyraz uroczo. Do grona zabytków Spisskiego Hrhova włączamy również XVI-wieczny most kamienny (słow. Kamenný most v Spišskom Hrhove) – jeden z niewielu takich na Spiszu. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!