Słowacki Spisz – Prawdziwy raj na ziemi

Nowa Wieś Spiska

Wbrew swej nazwie Nowa Wieś Spiska (słow. Spišská Nová Ves) to jedno z najważniejszych miast w okolicy. Na tle przedstawionych wcześniej miejsc, wyróżnia ją wszechobecność architektury socrealistycznej. Tym niemniej perełki w sercu miasta zdecydowanie zacierają niezbyt dobre pierwsze wrażenie. Najznamienitszym tego przykładem jest XIV-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (słow. Kostol Nanebovzatia Panny Márie), którego 87-metrowa wieża jest najwyższą z wież słowackich kościołów. Wszystko to dzięki XIX-wiecznej przebudowie, podczas której jej szczyt zwieńczono potężną iglicą ze sterczynami oraz figurami czterech apostołów.

Kościół św. Barbary w Kutnej Horze

Najistotniejszym dodatkiem było zamontowanie aż siedmiu tarcz zegarowych, napędzanych jednym mechanizmem. Wnętrze kościoła skrywa szereg średniowiecznych zabytków, w związku z czym kościół otwarty jest wyłącznie podczas nabożeństw. Świątynia zajmuje centralne miejsce największego placu w kraju, ale to nie jedyny jego klejnot. Zupełnie niedaleko znajdują się inne zabytki: rokokowy dom (obecnie siedziba Muzeum Spiszu), klasycystyczny zbór ewangelicki oraz secesyjna Reduta (siedziba teatru). 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!