Co warto zobaczyć w Gironie?

Girona uwiodła mnie niczym doświadczona nauczycielka nieletniego ucznia w koledżu. Podczas mojej pierwszej wizyty w stolicy Katalonii potwierdziłem tylko to, co wiedziałem już od dawna: Barcelona jest piękna. O dziwo jednak odkrycie Girony i eksplorowanie jej na wskroś, w mrokach bezsennej nocy, przyniosło uczucie nieznanej dotąd ekscytacji. Dobrze, że postanowiłem spędzić tu noc. Źle, że tylko jedną. Był powód żeby wrócić, raz… i drugi… i trzeci też :) Nigdy jakoś nie wytyczyłem sobie jasnego planu, który prowadziłby mnie magicznymi uliczkami Girony. Być może dlatego byłem już tutaj kilka razy, ale klimat tego miejsca sprawia, że chce się tu wracać! Jednak co warto zobaczyć w Gironie, żeby wykorzystać swoją wizytę raz a porządnie? Oto plan, który poleciłbym każdemu, kto chciałby potraktować to miasto nieco łaskawiej niż jako punkt przesiadkowy do Barcelony! :)

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Domy nad rzeką Onyar

Jest takie jedno miejsce w Gironie, które stanowi niewątpliwą wizytówkę miasta i to właśnie od niego wypada zacząć zwiedzanie. Chodzi tu o słynne, pastelowe domy, które zdają się lewitować nad rzeką Onyar (Cases de l’Onyar). Najlepszy widok na kolorowe elewacje odnajdziemy na moście Pont de les Peixateries Velles. Powstała w XX wieku kreacja stanowi pamiątkę po średniowiecznym murze obronnym Girony, zburzonym przez wycofujących się stąd francuzów w 1814 roku. Najbardziej znanym z domów (z możliwością zwiedzania!) jest ten, należący niegdyś do katalońskiego architekta – Rafaela Masó i Valentí (Casa Masó).

Schody i kościół św. Marcina Sacosta

Przechodząc przez wspomniany most, trafimy do jednej z najlepiej zachowanych, średniowiecznych starówek w Hiszpanii. Fortunne położenie Girony na pagórkowatym terenie i zachowany układ dawnych, malowniczych uliczek zachwyci każdego. Dobrym na to przykładem jest zbieg schodów przy romańskim kościele św. Marcina (Sant Martí Sacosta) i barokowym pałacu Agullana (Palacio Agullana). Tworzą one urokliwy zakątek, który między wieloma, stał się miejscem wspaniałych kadrów dla słynnej powieści Patricka Süskinda – Pachnidło w 2007 roku.

Katedra w Gironie

Kierując się na północ, przez średniowieczną dzielnicę żydowską El Call, stanie przed nami bryła górującej nad miastem świątyni. Katedra Najświętszej Marii Panny w Gironie (Catedral de Santa Maria de Girona) posiada najszerszą, gotycką nawę na świecie, a jej wymiar to aż 22,80 metra! Rozpoczęta w XI wieku budowa trwała siedem kolejnych stuleci, odciskając w jej bryle widoczne piętno. Ukoronowaniem mozolnej pracy wydaje się być monumentalna, barokowo-klasycystyczna fasada oraz barokowe schody. Te skąd inąd przyciągają chyba bardziej niż sama świątynia, stając się wspaniałym tłem dla wielu filmów. W 2015 roku kręcono tu 6 odcinek 6 sezonu Gry o Tron, a poza tym grały też w filmach Mnich z 2011 roku czy Agnozja i wielu innych, rodzimych produkcjach.

Oprócz roli gwiazdy, katedra w Gironie skrywa piękny, romański krużganek i nagrobek jednej z najważniejszych postaci w historii Katalonii – Ermesendy z Carcassone. 

Katedra w Segowii – Dama Katedr.

Muzeum sztuki

Zupełnie nieprzypadkowo, tuż obok katedry znajduje się muzeum sztuki (md’A), które na pięciu kondygnacjach prezentuje bogate zbiory od romanizmu po wiek XX. Najcenniejszym eksponatem, jaki posiada muzeum jest Gobelin Stworzenia (hiszp. Tapiz de la Creación) z XI wieku. Znajdziemy tu także przenośny relikwiarz z klasztoru Sant Pere de Rodes z X wieku, romańskie kapitele, gotyckie retabla, całą gamę posągów Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, obrazy Santiago Rusiñola i inne nieocenionej wartości dzieła.

Bazylika Sant Feliu

Bazylika Sant Feliu w Gironie (La basílica de Sant Feliu), której wieża pręży się zza monumentalnych schodów katedry, to jeden z najwybitniejszych przykładów gotyku katalońskiego. Do X wieku bazylika pełniła funkcję siedziby biskupa, którą utraciła na rzecz obecnej katedry. W jej wnętrzu odnajdziemy kilka wartościowych dzieł, takich jak osiem sarkofagów wczesnochrześcijańskich i pogańskich, relikwiarz św. Narcyza oraz figurę Chrystusa leżącego z XVI wieku. Także i ta budowla charakteryzuje się masywnymi schodami, które chętnie filmowano z kolei w rodzimych produkcjach.

Cul de la Lleona

Tuż nieopodal bazyliki świętego Feliksa (Sant Feliu) znajduje się nieco tajemniczy posąg lwicy zwany Cul de la Lleona. Ustanowiona na kolumnie figura XII-wiecznego zwierzęcia o wykrzywionej głowie i zwiniętym ogonie to symbol miasta. Każdy “pełnoprawny” mieszkaniec lub podróżnik chcący powrócić do tego miejsca musi dotknąć dupki zwierzątka. Opcjonalnie możemy pocałować je w tę część ciałka i właśnie do tej drugiej czynności służą ulokowane przy kolumnie schody. Niestety 23 listopada 2015 roku pewien 75-letni turysta, który chciał dopełnić tradycji spadł ze schodka i umarł… Nie stosujcie więc żadnych wyszukanych technik pocałunku, wystarczy drobny buziak. Kto wie jak to się skończy, a nieżywym trudniej jest chyba podróżować!

Łaźnie arabskie

Mające swoje korzenie w XII wieku, łaźnie arabskie (Els Banys Àrabs) położone są w bliskiej odległości od bazyliki św. Feliksa. Wzniesiona na arabskim wzorcu, średniowieczna sauna składała się z czterech pomieszczeń, różniących się od siebie temperaturą. Ewidentnie mieszkańcy Girony chętnie korzystali z tegoż przybytku, gdyż po jego zniszczeniu król Jakub II (Jaime II) nakazał ich odbudowanie, celem dalszego pobierania opłat. Niestety łaźnie pod koniec XIV wieku zostały sprzedane i stały się częścią prywatnego domu. Dziś stoją otworem przed ciekawskimi, więc warto poświęcić pięć minut na tenże przybytek.

Klasztor Sant Pere de Galligants

Leżący kilka kroków od łaźni arabskich, klasztor Sant Pere de Galligants wraz z kaplicą św. Mikołaja tworzą wspaniały akcent katalońskiego romanizmu w Gironie. Nie jest znana dokładna data fundacji klasztoru, ale na pewno istniał on już w X wieku. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach udało się znaleźć dla niego przeznaczenie i funkcjonuje on jako siedziba muzeum archeologicznego (Museu d’Arqueologia de Catalunya). Dzięki temu możemy bez przeszkód rozkoszować się licznymi eksponatami w dawnym kościele benedyktyńskim czy podziwiać interesujące kapitele. Najciekawszym z nich jest z pewnością syrena o dwóch ogonach.

Klasztor Sant Jeroni de la Murtra – Średniowieczna galeria osobistości.

Mury miejskie

Nie każde miasto może poszczycić się tak doskonałym punktem widokowym. Wychodząc z klasztoru możemy udać się do schodów północnej części murów miejskich, które jednak oddzielone są od drugiej części, okalającej miasto. Setki lat istnienia Girony, jako miasta granicznego przyczyniły się do nadbudowywania rzymskich murów obronnych w IX wieku, by kontynuować prace aż do wieku XV. Dziś konstrukcja jest najdłuższą tego typu w Europie z czasów Karolingów. Ponad dwukilometrowa trasa dookoła średniowiecznej starówki zapewnia niesamowite wrażenia i pozwala na spokojną kontemplację panoramy miasta. Oprócz kilku wspomnianych wcześniej budowli z murów miejskich przyjrzeć możemy się także jednemu z pierwszych budynków gotyckich w Katalonii – klasztorowi św. Dominika (Sant Domènec), który obecnie jest w posiadaniu uniwersytetu. Drogę do tej części murów odnajdziemy za katedrą.

Klasztor Sant Daniel

Jeśli nie chcecie tak szybko rozstawać się z miastem, warto urządzić sobie krótki spacer w stronę doliny świętego Dominika w zachodniej części miasta. Na zupełnym uboczu stoi niewielkich rozmiarów, romańsko-gotycki klasztor benedyktynek –  jedyny klasztor reguły św. Benedykta w Katalonii. Na pozór nieznaczący i nieco zaniedbany budynek skrywa grób św. Daniela oraz krużganek z XII-XV wieku.

Na pewno na tym nie kończą się atrakcje miasta, ale z pewnością są tymi esencjonalnymi. Poniżej znajduje się mapka z wyznaczonymi wyżej punktami. Miejsca ułożone są w taki sposób, aby jak najszybciej można było do nich trafić. 

Na koniec krótki film promocyjny miasta: Girona emociona ;)

I kilka informacji, które pomogą Wam zaplanować podróż do Girony:

Nie ma co dłużej zwlekać z noclegami! Im wcześniej, tym taniej! Do wyszukania najlepszych i najtańszych ofert polecam Booking.com – niezawodny portal z którego zawsze korzystam.

Booking.com

Informacje praktyczne:
 • Katedra NMP w Gironie
  • Godziny otwarcia:
   • lipiec – sierpień 10-19:30
   • listopad – marzec 10-17:30
   • pozostałe miesiące 10-18:30
  • Koszt biletu wstępu:
   • dla osoby dorosłej  7*/10** EUR
   • dla emerytów, rencistów i studentów do 24 roku życia 5*/8** EUR
   • dzieci poniżej 7 roku życia wchodzą za darmo
   • dzieci od 8 do 15 lat, niepełnosprawni i ich opiekuni, grupy szkolne z własnym przewodnikiem wchodzą za 1,20*/3** EUR
   • *-koszt biletu do katedry i bazyliki Sant Feliu; **-koszt biletu Girona Episcopal – katedra, bazylika Sant Feliu oraz muzeum sztuki (oba bilety ważne są 48h)
  • Możliwość robienia zdjęć: Częściowa – istnieje specjalne oznakowanie w miejscach w których zabrania się robienia zdjęć. Niestety obejmują one prawie cały obiekt z wyłączeniem kilku pierwszych przęseł.
 • Bazylika Sant Feliu
  • Godziny otwarcia:
   • cały rok 10-17:30
   • niedziele i święta 13-17:30
 • Łaźnie arabskie
  • Godziny otwarcia:
   • kwiecień-wrzesień 10-19 | w niedzielę i święta 10-14
   • październik-marzec 10-14
  • Koszt biletu wstępu:
   • dla osoby dorosłej  2 EUR
   • dla emerytów, rencistów, studentów i dzieci poniżej 16 roku życia 1 EUR
 • Klasztor Sant Pere de Galligants
  • Godziny otwarcia:
   • czerwiec-wrzesień 10-19 | w niedzielę i święta 10-14
   • październik-maj 10-18 | w niedzielę i święta 10-14
   • w poniedziałki nieczynne
  • Koszt biletu wstępu:
   • dla osoby dorosłej 4,50 EUR
   • dla uprzywilejowanych 3,50 EUR
   • Wizyta w tym muzeum uprawnia też do 50% zniżki w pięciu innych muzeach, możliwych do otrzymania ze specjalnym folderem
 • Więcej info na temat godzin otwarcia i cenniki TUTAJ

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Ktoś mi ostatnio wspominał, że lądując w Gironie z chęcią dotarcia do Barcelony, warto jednak się nie spieszyć i na chwilę się zatrzymać! Widzę, że ta osoba miała rację! :)

 2. Ojej! Jak miło przypomnieć sobie swoją pierwszą podróż Ryanairem :D To właśnie Girona była pierwszym miastem, które odwiedziłam w mojej podróżniczej przygodzie (pierwszy przystanek w drodze do Barcelony). Bardzo miło wspominam to miasto :)

  1. Super wspominki :) Wiele osób nie zagląda do miasta niestety, a szkoda. To trochę takie miasto w cieniu Barcelony, jak Beauvais w cieniu Paryża.

 3. chyba jedno z pierwszych miast na zachodzie Europy, które mogłoby mi się spodobać :) nie wygląda, żeby jeździło tam dużo ludzi

 4. Zrobiłeś smaka na Gironę :) Szczególnie możliwością spojrzenia na jej starówkę z murów miejskich. Fantastyczna sprawa!

 5. Zachęca do odwiedzin Girony. I opis, i film promocyjny :) Jak następnym razem będę w Barcelonie zdecydowanie zrobię sobie wycieczkę.

 6. No to przez Ciebie jeszcze bardziej żałuję, że nie spędziłam paru godzin w Gironie. No ale, jest powód by wrócić :) Bo – werble – zaskakująco ciągnie mnie do Katalonii :) (Ale nie będę całować żadnych posągów w dupkę!)

  1. Oj tak! Każdy powód jest dobry, aby wrócić do Katalonii :) Co do lwicy, to faktycznie, trzeba uważać. Ja całowałem kiedyś i wracam tam często!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button