Ostrów Tumski we Wrocławiu – Wyspa Katedralna

Ostrów Tumski we Wrocławiu to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Dolnego Śląska i z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Właściwie powiedziano już o nim naprawdę wiele, więc może warto przytoczyć jedną z opinii jego dawnych mieszkańców: 

Na Wyspie Piaskowej i placu Katedralnym, poza murami miejskimi – świat sam dla siebie. Tutaj kościół uprawiał swój spokojny proceder. […] Zaskakujący i piękny jest widok na trzy ponad nurtem rzeki tak różniące się od siebie kościoły, stary, rozległy kościół na Piasku z krótką, niezaostrzoną wieżą, delikatnie zdobiony kościół św. Krzyża, majestat katedry. Na Moście Tumskim zsiadali kiedyś z koni monarchowie, by na piechotę udać się do katedry. To zachowanie się odpowiada uczuciu, które jeszcze dzisiaj porusza obcego gościa: tak musiał się czuć prześladowany, którego w tym miejscu kościół otaczał swą opieką. Tutaj milknie gwar targu, tu panuje uroczysty spokój. Oko ukojone przesuwa się wzdłuż prawie niewidocznych zza drzew domów dostojników, aż wzniesie się z poszanowaniem do najposępniejszych wież katedry.*** Taki jest właśnie Ostrów Tumski we Wrocławiu.

10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!