10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii

Kościół św. Cyriaka w Duderstadt

Przez wzgląd na najwyższe na starówce położenie kościół św. Cyriaka w Duderstadt (niem. St. Cyriakus Kirche in Duderstadt) nazywany jest przez tubylców kościołem górnym. Nie ma co do tego pewności, jednak przypuszcza się, że jest on już trzecim obiektem w tym miejscu. Swą obecną formę zawdzięcza zakrojonej na 150 lat przebudowie w duchu gotyckim, która zakończyła się u schyłku XV wieku, czyli w roku 1490. Pomimo długiego procesu świątynia jawi się jako spójna całość. Z pewnością pomogła w tym XIX-wieczna rekonstrukcja dachów oraz remont wnętrza z 2016 roku, podczas którego znacznie rozjaśniono jego wnętrze. 

Katedra w Bremie – Północny bastion katolicyzmu

Stosunkowo spokojna historia miasteczka sprawiła, że w kościele zachowały się liczne artefakty poprzednich epok – od gotyku po historyzm. Wśród nich odnajdziemy XVI-wieczny ołtarz główny – tryptyk ze sceną Ukrzyżowania, XVII-wieczną chrzcielnicę czy XVIII-wieczny prospekt organowy. Największe wrażenie jednak robią tu umieszczone na filarach nawy głównej figury apostołów. Wykonane w latach 1660-1666 rzeźby miały podkreślić katolicki charakter wnętrza. Nie można również nie wspomnieć o wspaniałym sklepieniu sieciowym nawy głównej oraz 80 kluczach w których przedstawiono sceny z życia Chrystusa, świętych, a także herby (fundatorów lub głównego budowniczego). 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Budynki sakralne są wspaniałymi i interesującymi dziećmi architektury.

    1. Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Wobec wielu z nich ciężko przejść obojętnie, a już zwłaszcza jeśli mają setki lat. ;) Dziękuję za miłe słowa!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!