10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii
Katedra św. Piotra i Pawła w Bardowick
Dolna Saksonia zdecydowanie potrafi zaskoczyć. Ceglany Lüneburg wygląda pięknie, ale brakuje mu jednej rzeczy – katedry. Gdzie się podziała? W oddalonej o 7 kilometrów na północ miejscowości Bardowick! Określenie katedra jest dziś sporne i łączy się z hipotezą ufundowania tu w VIII wieku kościoła przez samego Karola Wielkiego. Nie wiadomo jednak czy jego katedra miała być faktyczną siedzibą biskupa czy też tymczasowym rozwiązaniem przez wzgląd na niestabilną granicę cesarstwa. Tytuł przylgnął do niej na wieki i najpewniej tak już zostanie. Obecny budynek sięga zaś korzeniami XIV wieku, kiedy to zdecydowano się na przebudowę w duchu rosnącego w siłę gotyku ceglanego. Wojna z Lüneburgiem podczas której kilkukrotnie zniszczono prezbiterium zdecydowanie opóźniła wznoszenie nowej bryły. Niemniej jednak udało się tego dokonać.
Lubeka – Królowa Hanzy
Katedra św. Piotra i Pawła w Bardowick (niem. Dom zu Bardowick St. Peter und Paul) zdominowana jest przez potężny krużganek, flankowany przez dwie, masywne i przysadziste wieże. Trójnawowa hala daje wrażenie przestrzeni, którą dawniej ograniczało znajdujące się dziś w hanowerskim muzeum Dolnej Saksonii lektorium. Jego brak pozwala na dokładną eksplorację prezbiterium z jego wspaniałościami: XIV-wieczną chrzcielnicą, XV-wiecznym ołtarzem głównym oraz XV-wiecznymi stallami. Zespół 54 pięknie zdobionych siedzisk przetrwał do naszych czasów w stanie nienaruszonym, co czyni go najlepiej zachowanymi stallami w północnych Niemczech.
Przepiękne dzieła architektury.
To prawda, w Dolnej Saksonii jest masa wspaniałych obiektów sakralnych. :)
Bardzo ciekawy artykuł. Budynki sakralne są wspaniałymi i interesującymi dziećmi architektury.
Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Wobec wielu z nich ciężko przejść obojętnie, a już zwłaszcza jeśli mają setki lat. ;) Dziękuję za miłe słowa!