10 sakralnych klejnotów Dolnej Saksonii

Kościół św. Marcina w Brunszwiku

Kościół św. Marcina w Brunszwiku (niem. Martinikirche Braunschweig) to chyba najpiękniejszy spośród wielu kościołów tego miasta. Położony w centrum życia społecznego od początku swego istnienia cieszył się niesłabnącymi względami lokalnych kupców. To właśnie dzięki nim XIII-wieczna bazylika ewoluowała w imponujących rozmiarów, gotycką halę. Wzorowana na leżącej nieopodal katedrze św. Błażeja u schyłku średniowiecza stała się najdoskonalszym przykładem brunszwickiego gotyku. Od 1528 roku aż po dziś dzień służy tutejszym ewangelikom.

II wojna światowa właściwie nie odcisnęła piętna na świątyni przez co zachowały się tu, gromadzone przez wieki, bezcenne artefakty. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje kaplica św. Anny (niem. Annenkapelle) z XV-wieczną chrzcielnicą oraz rzeźbami Najświętszej Panienki, jej rodziców oraz Trzech Króli. Całość kaplicy dopełniają liczne przedstawienia muzyków, mnichów z epoki czy prominentnych mieszkańców, których epitafia rozlokowano w nawach bocznych kościoła. Warto również zwrócić tu uwagę manierystyczną ambonę z figurą św. Marcina z Tours u jej podstawy. Istotnym elementem wyposażenia są także organy z barokowym prospektem, zdobionym figurami apostołów i scenami pasji oraz sięgający sklepienia barokowy ołtarz główny.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Budynki sakralne są wspaniałymi i interesującymi dziećmi architektury.

    1. Trudno się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Wobec wielu z nich ciężko przejść obojętnie, a już zwłaszcza jeśli mają setki lat. ;) Dziękuję za miłe słowa!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!