10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Ratusz w Gdańsku

Gdańsk usłany jest szeregiem średniowiecznych klejnotów i w kontekście 10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce nie można wręcz pominąć tutejszego ratusza. Co prawda, nie zdobi on rynku, ale być może to właśnie niepopularne umiejscowienie – wzdłuż Drogi Królewskiej – sprawia, że jest on tak wyjątkowy. Jego powstanie datowane jest na II połowę XIV wieku, a za jego wzniesienie odpowiada mistrz Henryk Ungeradin. Ten sam, który pracował równocześnie przy budowie bazyliki Mariackiej. Naturalnie budynek w kolejnych dekadach rozstał się wraz ze zmieniającymi się trendami i zapotrzebowaniem Rady Miejskiej.

Bazylika Mariacka w Gdańsku – Największa ceglana świątynia na świecie

W wyniku pożaru z 3 października 1556 roku dokonano jego przebudowy w duchu renesansu. Najgorsze chwile zaś nadejść miały dla niego dopiero w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Wtedy to właśnie gdański ratusz ugiął się pod gradem bomb i pocisków, wobec czego zadecydowano o jego rozbiórce. Ostatecznie wszak w 1946 roku podjęto próbę resuscytacji grożącego zawaleniem budynku, która trwała tu aż do roku 1970. Od tego momentu jego wnętrza służą głównie jako Muzeum Historii Miasta Gdańska, a ze szczytu smukłej wieży rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na stolicę Pomorza. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!