10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Kościół Mariacki w Krakowie

Chyba najbardziej utrwalonym w naszej świadomości przykładem gotyku w Polsce jest kościół Mariacki w Krakowie. I słusznie, bo jego budowa przypada na wiek XIII i XIV, kiedy to styl ten świecił największe triumfy. Modelowa sylweta nie uchroniła go jednak przed wpływami kolejnych epok: baroku i historyzmu. To właśnie podczas XIX-wiecznych zmiany uzyskał on znaną nam dziś formę, a najbardziej rzucającym się w oczy efektem tych poczynań jest kolorowa polichromia wnętrza. Kartony do niej przygotował Jan Matejko z pomocą swoich uczniów, min. Stanisława Wyspiańskiego. Pomimo regotyzacji jednak zdecydowano się zachować szereg wielowiekowych artefaktów pod postacią stalli czy licznych barokowych ołtarzy, min.: Matki Boskiej Loretańskiej z XVI-wiecznym obrazem czy choćby ołtarz z XV-wiecznym krucyfiksem dłuta Wita Stwosza.

Katedra w Kamieniu Pomorskim i zaczarowany ogród

Pośród zachowanych elementów najważniejszy jest jednak XV-wieczny ołtarz mariacki ze scenami Wniebowzięcia i Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Biorące w nich udział postaci cechuje widoczny realizm oraz mocno pomięte szaty, sprawiające wrażenie ruchu. Co ciekawe, modelami dla Wita Stwosza byli ówcześni krakowianie. W predelli tego majstersztyku podziwiać możemy Drzewo Jessego, zaś u zwieńczenia szafy mistrz umieścił ażurowy baldachim ze sceną Koronacji Maryi w towarzystwie patronów Królestwa Polskiego – świętych Stanisława i Wojciecha. Na otwartych drzwiach ołtarza znalazło się dodatkowo sześć Radości Maryi, a przy zamkniętych – dwanaście płaskorzeźb z przedstawieniem Jej życia i życia Jezusa Chrystusa.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!