10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Katedra we Fromborku

Nieco na północny-wschód od Kwidzyna z kolei położona jest wspaniała katedra Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku. Stanowi ona główny element warownego zespołu katedralnego, który w XIV wieku stanął w miejscu drewnianego grodu krzyżackiego. Stosunkowo krótki czas budowy wpłynął na niemal jednolitą formę, naznaczoną jednak kilkoma aneksami. Najbardziej widoczna jest ingerencja pod postacią barokowej kaplicy, która już zwiastuje nam niejako charakter jej wnętrza. Pomimo XIX-wiecznej regotyzacji pozostało tu mnóstwo barokowego wyposażenia, przemieszanego z artefaktami innych epok.

Katedra we Fromborku – Nadmorska warownia

Wewnątrz odnaleźć więc można aż 26 bogato zdobionych ołtarzy kanonickich, powstałych w warsztatach mistrzów z Elbląga, Gdańska czy nawet Włoch. Spośród barokowych elementów wyposażenia wyróżniają się tu XVII-wieczny prospekt organowy oraz XVIII-wieczna ambona. Z gotyckiej części natomiast, jako jeden z niewielu, do dziś przetrwał XVI-wieczny poliptyk poświęcony Najświętszej Maryi Pannie. Dawniej to właśnie on pełnił funkcję ołtarza głównego. Uwagę zwraca tu również koliste epitafium z obrazem Madonny z Dzieciątkiem Jezus z 1426 roku oraz późnogotycki krucyfiks z łuku tęczowego. W kontekście fromborskiej katedry nie można nie wspomnieć o Mikołaju Koperniku, który w tej jakże pięknej scenerii znalazł świetne warunki na dokończenie swojego wielkiego dzieła: „O obrotach sfer niebieskich”

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!