10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Ratusz w Toruniu 

Na liście 10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce nie mogło zabraknąć jednego z największych ceglanych ratuszy na świecie. Chluba toruńskiej starówki powstała u schyłku XIV wieku, szybko stając się symbolem potęgi tutejszego mieszczaństwa, które ponad wszystko pragnęło uniezależnić się od zakonu krzyżackiego. Zresztą już sam akt budowy i poproszenie o jej zatwierdzenie, dwa lata później, wielkiego mistrza Konrada von Wallenrode świadczy o niezwykłej śmiałości torunian. Podobnym manifestem była XVII-wieczna przebudowa siedziby Rady podczas której gotycką sylwetę wzbogacono o dodatkową kondygnację oraz cztery manierystyczne wieżyczki. Nie wpłynęło to jednak szczególnie na jej pierwotny charakter.

Katedra w Toruniu i legendarny Tuba Dei

Zniszczony przez Szwedów w 1703 roku ratusz odbudowano, ale już w nieco skromniejszej formie. Zresztą mniej więcej w takim kształcie przetrwał on do naszych czasów. Z tym, że po drodze – w latach 1957-1964 doczekał się on potężnej renowacji w trakcie której przystosowano go do pełnienia funkcji muzealnych. Dziś Ratusz Staromiejski w Toruniu jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego, gdzie prezentowane są min. fantastyczne zbiory sztuki gotyckiej – nie tylko miejscowych warsztatów, ale także i ze Śląska. Ponadto odnaleźć można tu najstarszy Poczet Królów Polskich, datowany na wiek XVII i XVIII. Warto wiedzieć, że na wieży ratusza znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na leżące u jej podnóży miasto.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!