10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Kolegiata Mariacka w Stargardzie

Pozostając jeszcze na Pomorzu, tym razem Zachodnim – trzeba wspomnieć o jednym z najważniejszych zabytków tego regionu: kolegiacie Mariackiej w Stargardzie. Dzięki swej znamienitej bryle nazywana jest katedrą, co tylko podkreśla jej kunszt architektoniczny. Prace nad jej budową rozpoczęto w 1292 roku, a na ich zakończenie poczekać trzeba było dwa następne stulecia. Niestety wielki pożar z 1635 roku spowodował zawalenie się nawy głównej, wskutek czego spłonęło gotyckie wyposażenie świątyni. Kościół stosunkowo szybko odbudowano, ale już w XIX wieku wymagał poważnej renowacji. W przygotowaniu planu działania pomógł Karl Friedrich Schinkel. Podczas II wojny światowej Stargard niemal zmieciono z powierzchni ziemi, ale kolegiata wyszła z tego piekła obronną ręką. 

Kolegiata Mariacka w Stargardzie – Majstersztyk gotyku ceglanego w Polsce

Jej bryłę charakteryzuje jednowieżowy masyw zachodni (z niedokończoną wieżą południową) oraz chór z obejściem i promieniście rozchodzącymi się kaplicami – na wzór francuskich katedr. Poza tym uwagę zwraca również oktagonalna kaplica Mariacka i jej dekoracja ze wspornikami czy głowicami wimperg w formie ludzkich głów. Wysokość jej nawy głównej wynosi około 30,5 m., co czyni ją najwyżej sklepionym kościołem w Polsce. Do naszych czasów zachowała się niewielka ilość elementów wyposażenia. Pośród nich wymienić trzeba XVII-wieczną ambonę czy ołtarz główny z tego samego okresu. Uwagę zwracają tu także liczne polichromie z XV-wiecznym wizerunkiem Jezusa Chrystusa na czele.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!