10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Ratusz we Wrocławiu 

O ile ratusze w Gdańsku i Toruniu są bezsprzecznie piękne, o tyle patriotyzm lokalny nakazuje kochać mi ten wrocławski – miłością nadrzędna. Nie ma co ukrywać, że rozmach z jakim go wzniesiono nie ma sobie równych. Jako datę jego powstania podaje się połowę XIV wieku, choć w rzeczywistości najstarsze jego fragmenty pochodzą z końca wieku XIII. Z biegiem lat budynek przechodził pewne metamorfozy, ale jego pierwotna forma została zachowana. Warto wspomnieć, że wrocławski ratusz tylko cudem przetrwał do naszych czasów, bo w ostatnich dniach II wojny światowej wpadła do niego bomba. Szczęśliwie nie wybuchła.

Ostrów Tumski we Wrocławiu – Wyspa Katedralna

Dziś nadal służy on w pewnym stopniu Radzie Miejskiej, a część pomieszczeń zaadaptowano na Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W podziemiach ratusza natomiast jeszcze do niedawna działała najstarsza restauracja w Europie. Założona w roku 1273 „Piwnica Świdnicka” swą nazwę wzięła zresztą od wybornej gorzałki, którą tu wówczas podawano. Uwagę w bryle budynku zwraca jego bogata dekoracja rzeźbiarska z XVI-wiecznym zegarem astronomicznym oraz średniowiecznym fryzem z nieistniejącej już wagi miejskiej. Trzeba też wspomnieć, że od XVII wieku ze szczytu wieży ratuszowej wrocławianie mogli usłyszeć zapomniany dziś nieco hejnał wrocławski. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!