10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Krzyżacki zamek w Malborku

Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów gotyku w naszym kraju jest z pewnością krzyżacki zamek w Malborku, będący przy okazji największą ceglaną fortecą na świecie. Wznoszony do XV wieku kompleks powstał jako jeden z wielu. Jego strategiczne położenie wszak zadecydowało o przeznaczeniu go na stolicę państwa krzyżackiego. Postępujący stosunkowo szybko upadek wartości rycerskich mnichów sprawił, że trafił on finalnie w ręce Korony Królestwa Polskiego, która przemianowała go na ośrodek administracyjny. Na początku XVII wieku ugiął się wszak pod działami Szwedów, zaś wiek później – Prusaków. Najważniejsze prace nad przywróceniem zamkowi dawnej świetności w XIX wieku przeprowadził Konrad Steinbach. 

Zamek w Malborku – Stolica Państwa zakonu krzyżackiego

Po II wojnie światowej potrzebna tu była jednak kolejna przebudowa, dzięki której w 1997 roku uhonorowano go wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na nowo więc możemy cieszyć się jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Szczególne wrażenie bowiem robi tu nie tylko rozmach z jakim wzniesiono zabudowania, ale także poszczególne pomieszczenia. Zwłaszcza w Pałacu Wielkich Mistrzów z refektarzami powleczonymi radialnymi sklepieniami czy kościół Najświętszej Maryi Panny naznaczony ośmiometrową figurą Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus.

Więcej wspaniałych zamków w Polsce odkryjesz dzięki mapie on-line:
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!