10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Zamek w Kwidzynie

Trzeba dodać, że Pelplin ma doborowe towarzystwo, bo całkiem niedaleko znajduje się zarówno Malbork, jak i Kwidzyn. O ile zamek w Malborku jest największy, o tyle zamek w Kwidzynie z całą pewnością zasługuje na miano najbardziej charakterystycznego. Nie dość bowiem, że sprzężono go z katedrą św. Jana Chrzciciela, to jeszcze pochwalić się on może największą latryną na świecie. XIV-wieczne gdanisko ma aż 40 metrów wysokości i wychodzi 54 metry poza obręb murów, dzięki czemu stanowiło ono również tak zwaną „linię ostatniej obrony”. Zresztą bardzo ważną, bo od czasu powstania w XIV wieku kompleks służył kapitule pomezańskiej. A z kolei jej prokrzyżackie sympatie niejednokrotnie przysporzyły miastu poważnych problemów.

Zamek w Kwidzynie – Zamek kapituły pomezańskiej

Po I Rozbiorze Polski Kwidzyn wybrano na stolicę Prus Zachodnich, co z przyniosło poważne zmiany w układzie przestrzennym warowni. Rozebrano wówczas skrzydła południowe oraz wschodnie i dopiero gdy wyniosły się stąd wojska Napoleona, Fryderyk Wilhelm IV zainicjował mocno krytykowaną renowację obiektu według romantycznych kanonów piękna. W latach 30 XX wieku mieściła się tu szkoła Hitlerjugend, a już pięć lat po II wojnie światowej otwarto muzeum. Istnieje ono do dziś, a w jego zbiorach odnaleźć można artefakty z pięciu dziedzin: archeologii, etnografii, historii, przyrody oraz sztuki i rzemiosła. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!