10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Bazylika Mariacka w Gdańsku

A jeśli już jesteśmy przy rekordach, warto wiedzieć że prym pośród największych ceglanych świątyń zarówno w Polsce, jak i na świecie wiedzie bazylika Mariacka w Gdańsku. Jej budowę rozpoczęto 25 marca 1343 roku i aż do roku 1454 jej losy silnie splecione były z zakonem krzyżackim. Później natomiast czuwali nad nią królowie Polski przy wsparciu finansowym lokalnego patrycjatu. Wraz z nadejściem Reformacji kościół stał się główną luterańską świątynią parafialną w mieście, pełniąc tę funkcję aż do roku 1945. Niemal do końca XX wieku trwały tu szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne, mające przywrócić jej utracony podczas II wojny światowej blask. 

Bazylika Mariacka w Gdańsku – Największa ceglana świątynia na świecie

Pomimo stosunkowo surowej sylwetki w bryle świątyni wyróżnia się kilka zdobień, spośród których najciekawszymi są niewątpliwie narożne wieżyczki. Jej wnętrze także cechuje ascetyzm, podkreślony białym kolorem elementów architektonicznych. Świetnym kontrastem dla niego jest pokaźny zbiór wielowiekowych artefaktów do którego zaliczyć trzeba XVI-wieczny ołtarz główny ze sceną Koronacji Najświętszej Maryi Panny, Piękną Madonnę Gdańską z XV wieku czy Pietę z przełomu wieku XIV i XV. Najcenniejsze dzieło związane z kościołem nie znajduje się jednak tutaj, a w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest nim tryptyk Hansa Memlinga, zatytułowany „Sąd Ostateczny”.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!