10 najpiękniejszych budowli gotyckich w Polsce

Katedra w Pelplinie

Katedra w Pelplinie to z kolei drugi, co do wielkości, ceglany kościół w Polsce. Choć nadano mu tytuł bazyliki katedralnej trzeba wiedzieć, że jego losy splecione są bezpośrednio z cystersami, którzy osiedlili się tu w roku 1276. Rozpoczęta u schyłku XIV wieku budowa kompleksu wraz ze świątynią trwała aż do II poł. wieku XVI. Opactwo jednak skasowano w 1823 roku, a w jego miejsce powołano stolicę diecezji chełmińskiej. Podniesiony do godności katedry dawny kościół przeszedł więc prawdziwą metamorfozę. Szczęśliwie II wojna światowa obeszła się z nim bardzo łaskawie. Dzięki temu też mamy dziś do czynienia z unikatową wręcz perłą gotyku w naszym kraju.

Katedra w Pelplinie – Nowy Doberan

Typowa dla tego stylu powściągliwa fasada w żaden sposób nie zdradza pięknego wnętrza. Dopiero tu bowiem odkrywamy wspaniałe formy gotyku i mnogość wielowiekowych artefaktów, pośród których znajdują się aż 23 ołtarze. Szczególnie ważny jest 25-metrowy ołtarz główny, skupiony wokół Koronacji Maryi, autorstwa Hermana Hana. Ponadto odnaleźć można tu także wspaniałe stalle opata i przeora z XV wieku czy inny obraz Hana, przedstawiający Pokłon Pasterzy. Poza tym warto wiedzieć, że do katedry przylega wirydarz, co jest w naszym kraju rzadkością. Na poddaszu natomiast znajdują się oryginalne przyrządy budowlane, a kilka kroków stąd leży muzeum z ogromnymi zbiorami sztuki średniowiecznej, min. słynną Biblią Gutenberga

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Choć gotycką architekturą jestem zafascynowana, to kilku budowli z listy nie znałam. Następnym razem będąc w okolicy nie omieszkam ich odwiedzić!

Back to top button
error: Zawartość chroniona!