10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Pałac w Mańczycach

Pałac w Mańczycach to dziś jeden z wielu dolnośląskich obiektów, chylących się ku ruinie. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy wzniesiono go jako rezydencję dla rodu von Gfug. Od śmierci ostatniego właściciela obiekt przeszedł jednorazową przebudowę pod koniec XIX wieku, by jego splendor rozpłynął się pod niszczycielskim wpływem czasu. Wciąż jednak nie jest tak źle, aby nie mogło być gorzej. Wierzymy, że uda się go ocalić, chociaż obecny właściciel od ponad dwóch dekad zwleka z powzięciem odpowiednich kroków.

Zamek Czocha – Wielka Enigma

Piętrową budowlę na planie podkowy charakteryzuje klasycystyczny ryzalit flankowany dwoma dwupiętrowymi alkierzami. Oba wieńczą hełmy z latarniami. W ryzalicie centralnym łatwo dostrzec herby szlacheckie rodów: Stosch oraz von Rohr z Brandenburgii. Przed wejściem, od południa znajduje się fontanna. Po przeciwnej stronie, od północy zaś rozpościera się dawny park pałacowy. Wszystko to jednak, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej podziwiać zza muru…  Serce się kraje na ten widok.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button