10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Zamek w Jędrzychowie

Zwieńczeniem listy 10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać jest zamek w miejscowości Jędrzychów. Nie zawsze jednak tak było. Dziś nie da się ukryć, że wyglądem blisko mu do kościoła (dokładniej zboru), bo właśnie tę funkcję sprawował od połowy XVIII wieku aż do czasów II wojny światowej. Po 1945 roku opuszczony budynek trafił w ręce Kościoła Katolickiego, padając w latach 70 ofiarą złodziei i stając się łupem cmentarnych hien. 

Nowy rozdział w historii dawnego zamku rozpoczął się dopiero w 2015 roku, kiedy to Stowarzyszenie Rodowody postawiło sobie za cel przywrócenie mu utraconej świetności. Udało się zabezpieczyć teren zamku i uporządkować teren wokół niego, ale reszta procesu wciąż jeszcze przed nami. Klasycznie, wszystko rozbija się o niebotyczne sumy, które małej organizacji niełatwo jest zdobyć. Zachęcamy do zaglądania tam i przy okazji wspierania działań stowarzyszenia. Zamek w Jędrzychowie istnieje co najmniej od XIV wieku, więc tym bardziej nie można pozwolić, aby po setkach lat po prostu się rozpadł. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button