10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Kościół Świętej Trójcy w Żórawinie

Pierwszą perełką, która zresztą znajduje się zaledwie kilka kilometrów od stolicy Dolnego Śląska, jest kościół Świętej Trójcy w Żórawinie. Wzniesiona na początku XIV wieku budowla otoczona jest fosą oraz wałami ziemnymi, które nadają jej obronnego charakteru. Na przełomie XVI i XVII wieku obiekt przebudowano w stylu manieryzmu, niesymetrycznie dokładając do jego rdzenia nowe aneksy. Dzięki temu zabiegowi udało się uzyskać kompaktowy, lecz niezwykle urokliwy kościółek.

Ostrów Tumski we Wrocławiu – Wyspa Katedralna

Wewnątrz niego, tak jak i na zewnątrz, również króluje manieryzm. Cennymi artefaktami są tu: ołtarz główny z symbolami Męki Pańskiej i triumfu Chrystusa, piaskowcowa ambona z figurami ewangelistów czy bogato zdobiona empora z herbami dawnych właścicieli Żórawiny – Hanniwaldtów oraz von Schweidingerów. Warto również zwrócić uwagę na renesansowo-manierystyczną dekorację malarską sklepienia nawy głównej oraz prezbiterium.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button