10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Bazylika w Legnickim Polu

Bazylika pw. Podwyższenia Św. Krzyża i św. Jadwigi w Legnickim Polu to jeden z czołowych przykładów śląskiego baroku.Jej powstanie zawdzięczamy benedyktyńskim mnichom, którzy w 1723 roku podjęli budowę kompleksu na który składał się nowy klasztor oraz właśnie kościół. Pomimo wielu przeciwności losu po kasacie z 1810 roku przetrwał on w dobrym stanie do naszych czasów. 14 kwietnia 2004 roku jego bezcenną wartość dla naszego kraju uhonorowano wpisem na listę Pomników Historii.

Kościół Pokoju w Jaworze – Niegodny Domu Bożego

Dwuwieżowa fasada bazyliki udekorowana została licznymi rzeźbami. Skrupulatnie przemyślana całość w swej symbolice przedstawia zwycięstwo chrześcijaństwa nad pogaństwem, nawiązując tym samym do bitwy pod Legnicą z 1241 roku. Dekoracja wnętrza kontynuuje tę myśl przywodząc tu i ówdzie symbole, bądź sceny związane z Henrykiem II Pobożnym poległym w trakcie tej bitwy. Iluzoryczne malowidła zachwycają, a zalane światłem wnętrze obiektu potęguje uczucie jego niezwykłości. Niełatwo jest przegapić tę bryłę mknąc autostradą A4, jednak dużo trudniej jest wpasować się w płynne godziny zwiedzania. Niemniej jednak, dla takich wspaniałości warto próbować!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button