10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Zamek w Piotrowicach Świdnickich*

Jeszcze do niedawna zaniedbany, dziś odradzający się na naszych oczach zamek w Piotrowicach Świdnickich stanowi dziś część Muzeum Technik Rolniczych. Ambicją zarządców obiektu jest utworzenie tu żywego muzeum, dzięki któremu zwiedzający na własne oczy zobaczą jak działały chociażby maszyny rolnicze. Oczywiście na wszystko to potrzeba ogromnego nakładu finansowego i przede wszystkim czasu. Niemniej jednak, abstrahując od funkcji muzeum już dziś podziwiać można jego wysublimowaną bryłę. 

Opactwo cystersów w Lubiążu – Klejnot poza szlakiem

Wzniesiono ją na bazie kwadratu i udekorowano czterema narożnymi wieżami oraz leżącą u jej podnóży fosą. Słowo „udekorowana” świetnie oddaje sytuację, bowiem obiekt nie pełnił funkcji obronnych, co potwierdza umiejscowienie go na łatwo dostępnej przestrzeni. Sam zamek też nie był zamkiem, a zespołem połączonych ze sobą budynków gospodarczych. Mimo to, zwany dziś zamkiem obiekt to jedna z bardziej malowniczych scenerii regionu, którą warto zobaczyć na własne oczy. Z poszanowaniem prywatnego terenu, rozpościerającego się w bliskim sąsiedztwie… 

* właściwie to dwór obronny, ale często nazywany jest zamkiem.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Co prawda zamki i pałacyki mnie specjalnie nie kręcą, ale ruiny i kolorowe jeziorka już jak najbardziej :D Niedawno znalazłam takie na Śląsku, koło Bibieli – koniecznie muszę się wybrać do jednych i drugich, dzięki za podpowiedź!

    1. Legalnie nie. Nie można też wchodzić na teren przed pałacem. Pozostaje więc oglądanie z daleka albo ryzykowanie zostania pożartym przez rottweilery i wściekłego właściciela uzurpatora. ;) Piękna historia!

  2. Nie mogliście wcześniej napisać tego posta? :D
    Byliśmy w wakacje na Dolnym Śląsku, poza tym, że ciągle pojawiały się nowe super atrakcje, to trochę nam brakowało takich perełek ;)

    1. Post zacząłem pisać w lipcu, więc teoretycznie była taka opcja. :P Niemniej jednak, jak to mówią: co się odwlecze, to nie uciecze. Zapraszamy ponownie na Dolny Śląsk. To zaledwie przedsmak atrakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button