10 miast we Francji, które pokochacie!

10 miast we Francji, które pokochacie!

10 miast we Francji, które pokochacie to subiektywny zbiór, mający zachęcić Was do odkrywania niepopularnych zakątków kolebki gotyku. Znalazły się w nim miasteczka, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom architektury średniowiecznej. To wcale jednak nie znaczy, że tekst jest tylko dla nich! Właściwie każdy, nawet najmniej wrażliwy na piękno człowiek, nie przejdzie obojętnie wobec żadnego z tych miejsc. Sami się przekonajcie. :)

Oto 10 miast we Francji, które pokochacie!

Loches

Położone w Regionie Centralnym nad Loarą miasteczko Loches jest kwintesencją splendoru francuskiej architektury. Jego pejzaż zdominowany został przez wielowiekowe budowle, ujęte w pierścieniu dawnych murów obronnych. Prym, w odróżnieniu od większości przedstawionych tu miejsc, wiedzie zdecydowanie architektura świecka. Jej przedstawicielami są: 36-metrowy, romański donżon, datowany na rok 1000 oraz królewska loża, klejnot architektury późnego gotyku. Rezydencja była ulubionym miejscem pobytu Walezjuszów, ale w swej historii gościła również takie sławy, jak Joanna D’Arc, Karol VII, Anna Bretońska czy Agnès Sorel. W pobliżu loży, na zboczu usytuowana jest romańska kolegiata św. Ursusa z dwoma wieżami oraz dwoma oddzielnymi kopułami piramidalnymi. Jej unikatowa konstrukcja sprawia, że jest to jedyny taki obiekt we Francji. Miasto chełpi się również wspaniałymi ogrodami oraz 40-kilometrową ścieżką rowerową przez dolinę Mansę – „z dala od cywilizacji.” Tylko my, rower, natura i wioseczki Troglodytów (i okazjonalnie zamki!).

10 najpiękniejszych zamków w Dolinie Loary.

Dijon

Jeśli historyczna stolica Burgundii kojarzy Wam się z musztardą, to skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe! Ale nie tylko diżoński specjał zasługuje tu na uwagę, a także urocze stare miasto. Jego ulice nacechowane są domkami z muru pruskiego i klasycystycznymi rezydencjami zza których wyłania się kilka wielowiekowych świątyń. Najciekawszym przedstawicielem architektury sakralnej jest tu, niezwyczajnie, kościół Najświętszej Marii Panny, którego fasada udekorowana została ponad pięćdziesięcioma fantastycznymi gargulcami! Musztardowy gotyk ma tu jednak więcej przedstawicieli, min.: kościoły św. Filiberta, św. Michała czy katedra św. Benignusa. W tej ostatniej znajduje się krypta w której spoczął ostatni z Piastów kujawskich, Władysław Biały. Interesującym przykładem małej architektury zaś jest Studnia Mojżesza. Ah! Trzeba też pamiętać, że Dijon jest jednym z najważniejszych ośrodków win, więc na zakończenie zwiedzania warto zafundować sobie lampkę tutejszego Chardonnay! Albo dwie…

Katedra w Dijon – Piękno bezpowrotnie utracone.

Laon

Laon jest niewielką miejscowością położoną w regionie Hauts-de-France. Jego wizytówką jest górująca nad miastem katedra Najświętszej Marii Panny, której ukoronowane wołami wieże uwiecznione zostały na rycinach średniowiecznego architekta, Villarda de Honnecourt. Jasnym jest więc fakt, że miasto nie od dziś zachwyca podróżników. W czasach kiedy powstawała katedra w Laon istniały trzy opactwa, aż szesnaście kościołów i pałac królewski. Do dziś zachowały się zaledwie dwa kościoły opackie – św. Marcina z XIII wieku oraz św. Wincentego z wieku IX. Mimo licznych zniszczeń miejsce to zachowało idylliczny wręcz klimat, który chłonąć możemy podczas spaceru jego uliczkami, bądź spaceru po okolicznym lesie! Dzięki doskonałemu położeniu z tej perspektywy wygląda to naprawdę spektakularnie!

Katedra w Laon – Wielka inspiracja.

Auxerre

Burgundzkie miasto Auxerre to kraina winem i gotykiem usłana. Położenie nad rzeką Yonne już od Wieków Średnich zapewniało mu pozycję ważnego eksportera złocistego trunku, a dobra kondycja finansowa przełożyła się na architekturę. Jej świecka odmiana jest niczym mapa stylów architektonicznych, bo znaleźć można tu domy mieszczańskie chyba w każdym z nich. Jego najważniejszym przedstawicielem jest XV-wieczna Brama Zegarowa, jedna z najznamienitszych konstrukcji tego typu w kraju. Prym jednak wiedzie tu naturalnie architektura sakralna. Nad spokojną rzeką górują więc trzy, monumentalne świątynie: kościół św. Piotra, katedra św. Szczepana oraz zniszczone przez Napoleona opactwo św. Germana z Auxerre. W tym ostatnim znajdują się najstarsze freski we Francji, datowane na wiek IX! Podziwiając wspaniałe budowle nie można zapomnieć o pysznych Pinot gris, Chardonnay czy Aligoté.

Katedra w Auxerre – Na wzór klasyków gotyku.

Bourges

Bourges to miasto nie tylko z duszą, ale i z sercem! Stolica regionu Berry jest bowiem kojarzona z Jacquesem Cœur (pol. Serce), finansistą, który dzięki licznym fundacjom zapisał się złotymi zgłoskami w historii miasta. Zupełnie jak osławiony książę de Berry, Jan który ufundował z kolei jedno z największych dzieł średniowiecza: Bardzo bogate godzinki księcia de Berry. Rangę dawnego grodu podkreślają liczne świątynie oraz klejnot europejskiego gotyku, katedra św. Szczepana. Znajdują się w niej cenne zbiory witraży z XIII wieku oraz ważny zbiór rzeźb portali, przedstawiający min. scenę Sądu Ostatecznego. W 1992 roku jej wyjątkową wartość potwierdzono wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza wspaniałościami monumentalnej architektury, tradycyjnie warto udać się do urokliwych zaułków miasta, których punkt kulminacyjny ma w otoczeniu XVI i XVII wiecznych domków z muru pruskiego. W towarzyskim sercu miasta rozkoszować można się winem oraz pysznymi tartami flambée. Dla takich chwil warto żyć!

Bourges – Miasto pod znakiem Serca.

Troyes

Jednym z istotnych miast średniowiecza było również szampańskie miasto Troyes, położone dziś w regionie Grand-Est. Wszystko to za sprawą dwóch wielkich osobistości tego czasu: fundatora opactwa cystersów w Clairvaux – św. Bernarda oraz podżegacza VII krucjaty, papieża Urbana IV. Ten drugi wpisał się dodatkowo w historię miasta fundując jeden z najpiękniejszych zabytków gotyku promienistego, bazylikę św. Urbana. Poza nią w mieście znajduje się dziesięć kościołów z epoki oraz katedra św. Piotra i Pawła. Na przestrzeni 100 lat, od 1480 roku w kościołach zainstalowano ponad 1300 metrów kwadratowych witraży, dzięki czemu miasto znane było jako „Święte Miasto Witraży”. W regionie Aube, w którym leży, znajduje się aż 9000 metrów kwadratowych kolorowych szkieł z XV i XVI wieku, tworząc największy taki zbiór we Francji. Nadziewane gotykiem chatki z piernika, widziane przez kalejdoskop. Czy może być coś piękniejszego?

Troyes – Drewniana makieta.

Angers

Kraj Loary obfituje wręcz w interesujące miejsca na co znakomitym dowodem jest miasto Angers. Gotyk jest, nazwijmy to, produktem eksportowym Francji, jednak tutejsza katedra św. Maurycego odstaje od tradycyjnych form, chętnie stosowanych tylko w Andegawenii. Także tutejszy zamek zrywa z francuską tradycją, a monumentalne rozmiary jego obwarowań jednocześnie zachwycają i przerażają. Nic więc dziwnego, że to właśnie wewnątrz murów znajduje się bezcenna seria XIV-wiecznych tapiserii, znana jako Apokalipsa z Angers. Czaru tego miejsca dopełnia wpadająca do Loary rzeka Maine oraz szachulcowe domki, spośród których na specjalne wyróżnienie zasługuje Dom Adama. XV-wieczna budowla ozdobiona została interesującymi (i nawet sprośnym) motywami, które przykuwają uwagę tylko wtajemniczonych. Tradycyjnie też znajdziemy tu dużą dawkę kultury w genialnie urządzonej Galerii Dawida czy przepastnym Muzeum Sztuk Pięknych. Angers to prawdziwa uczta dla duszy!

Katedra w Angers – Apokalipsa i gotyk andegaweński.

Semur-en-Auxois

Semur-en-Auxois to idylla w najczystszym wydaniu! To burgundzkie miasteczko trąci klimatem najpiękniejszej z bajek, a jeśli dorzucimy do tego średniowieczne mury i brak turystów, wyjdzie nam przepis na wycieczkę idealną. Jego panorama nacechowana jest sześcioma bramami i barbakanem od którego droga wiedzie wprost do serca miasta. Jest nim naturalnie dawny kościół opacki, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wzniesiony pomiędzy XIII a XVIII wiekiem. Pośród cennych witraży czy rzeźb wyróżnia go tympanon z przedstawieniem prac rolniczych na cały rok. Osobliwy kalendarz czytany jest tu jednak od lewej do prawej. Istotnymi punktami są tu również XIII-wieczny donżon czy Muzeum Miejskie, ale świetnym dopełnieniem pejzażu są niezliczone rampy/schody, urokliwe studnie i kamienne mostki. Z pozoru senne miasteczko będzie więc idealnym miejscem dla fanatyków Wieków Średnich. Zwłaszcza, że w pobliżu niego znajdują się dwa, niezwykle interesujące miejsca: opactwo Fontenay oraz kościół św. Teobalda w Saint-Thibault.

Paryż na weekend.

Amboise

Położona w Regionie Centralnym, bezpośrednio nad Loarą, miejscowość Amboise rozpoznawalna jest głównie dzięki XVI-wiecznemu zamkowi królewskiemu. Na jego dziedzińcu znajduje się, niemal lewitująca, kaplica św. Huberta w której spocząć miały resztki doczesne Leonarda da Vinci. W leżącym w granicach miasta zameczku Clos Lucé spędził on trzy ostatnie lata swego życia, wpływając na renesansową architekturę Doliny Loary. Wiek XVI był zdecydowanie okresem burzliwym w historii tego miejsca, bowiem w 1560 roku odbył się tu, tak zwany Tumult z Amboise, zwiastujący wojny religijne. Zupełnie w cieniu pozostaje romańska kolegiata św. Dionizego, stanowiąca kopalnię dzieł sztuki od wieku XII aż po wiek XIX. Kameralny charakter Amboise i jego okolice sprzyjają słodkiemu lenistwu. Spragnieni mocniejszych atrakcji mogą wykorzystać genialne położenie, pomiędzy Tours oraz Blois i wybrać się w niezapomnianą podróż po sławetnych zamkach w Dolnie Loary. Wersja dla leniuszków dostępna jest w tutejszym parku miniatur. Sami zdecydujcie, która odpowiada Wam bardziej!

Zamek w Amboise – Ułamek dawnego splendoru.

Caen

Normandzkie Caen to wisienka tego zestawienia pod względem architektury średniowiecznej. Wszystko to za sprawą jego założyciela, Wilhelma Zdobywcy, który ufundował tu potężny zamek oraz dwa opactwa: męskie pod wezwaniem św. Szczepana (Aux-Hommes) i żeńskie pod wezwaniem św. Trójcy (Aux-Dammes). Poza nimi podziwiać można również piękny kościół św. Piotra w stylu gotyku płomienistego oraz ruiny romańsko-gotyckiego kościoła św. Szczepana. Tuż pod miastem znajduje się plaża na której miało miejsce historyczne Lądowanie w Normandii. II wojna światowa odcisnęła tu swoje piętno, jednak dziś wydaje się to nie mieć większego znaczenia. Miasto na powrót jest ważnym ośrodkiem artystycznym i uniwersyteckim, a bliskość do morza podnosi jego walory turystyczne. Bez problemu można spędzić tu tydzień, jak i potraktować Caen jako dobrą bazę wypadową do wielu ciekawych miejsc: Bayeux, Hawru czy zatrzymać się tu w drodze na Górę św. Michała.

Mont Saint-Michel – Opactwo na krańcu świata.
 
Ciekawe które z miast umieścilibyście na swojej liście. Byliście już w którymś z nich? A może dopiero się wybieracie?
Dajcie znać jakie są Wasze typy 10 miast we Francji! :)

Powiązane wpisy

18 komentarzyZostaw komentarz

 • Bardzo dziękuję za tę stronę!!! Planujemy podróż do Francji i po Francji dokładnie tymi trasami, które tak pięknie opisujecie. Dodamy tylko Bretanię i zakończymy w Paryżu, gdzie mieszka nasza córka. Pokochaliśmy Francję! W tym roku, chwilę przed “koroną”spędziliśmy tydzień w Normandii. Fantastyczne! Jeszcze raz dziękuję.

 • Szkoda ,ze ten cholerny wirus zniweczyl nasze plany na takie wlasnie podziwianie Francji,troche “liznelismy” Lazurowe Wybrzeze,a przygotowalismy sie na ponowne poznanie urokliwych miejsc no i trzeba bylo anulowac bilety lotnicze – tzn.przyznano nam kredyt z wykorzystaniem do konca 2021 roku-tylko,czy te zaraze uda sie pokonac w najblizszym czasie ???

 • Bardzo podoba nam się francuska architektura, a “jedynie” mieliśmy szansę zwiedzić Paryż w jeden dzień (więc tyle, co nic) i Dunkierkę… Patrząc na zdjęcia, to Semur-en-Auxois podoba nam się najbardziej!

  Merci bp! :)

  • Paryż rozumiem, ale Dunkierka wypada dość oryginalnie. Francja jest genialna, polecam dalsze eksploracje. Warto, po stokroć! De rien. ;)

 • Jak wiesz dziele razem z Tobą miłość do francuskich miast i zwłaszcza miasteczek, a twoje teksty uwielbiam czytać. Nikt inny tak pięknie nie opowiada o średniowieczu. Nie wiem, które jest moje ulubione z wymienionych, może Amboise ze względu na rzekę i Leonardo. Ale miłością szczególną darze też Dijon.
  A Tobie jak zawsze polecam południe, wpadnij do zamków katarów, do Carcassone, do Narbone, Beziers. Gwarantuje, że ci sie spodoba

  • Oh dziękuję! Miło mi to czytać! :) Mam nadzieję, że w końcu dotrę na południe. Zacząłem od północy w dół, ale Rouen jest tak piękne, że prawie za każdym razem kończę w Normandii… Choćby na parę godzin. <3 Wszak Carcassonne to must see. Już nie mogę się doczekać, aby zobaczyć to na żywo!

 • Semur en auxois całkowicie skradło moje serce! Tym bardziej, że od dawna nigdzie nie byłam…
  Kilka razy sprawdzałam, czy dobrze napisałam nazwę tej miejscowości. Akurat spodobała mi się najtrudniejsza :)

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie wyświetlony. Wymagane pola zostały oznaczone *