Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Kolegiata w Dobrym Mieście

Pośród absolutnie zachwycających świątyń regionu, tuż po fromborskiej archikatedrze, kolejno wymienić trzeba kolegiatę Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. To drugi co do wielkości kościół Warmii i jeden z niewielu zabytków, które przetrwały tu II wojnę światową. Trwającą zaledwie trzy dekady budowę w 1359 roku* zainicjował biskup Herman z Pragi, dzięki któremu powstała pozbawiona prezbiterium hala. Na początku XV wieku stała się ona celem wojsk polskich, zaś w kolejnym stuleciu zajęły ją wojska Albrechta Hohenzollerna. Po kilku pożarach w II połowie XIX wieku obiekt poddano regotyzacji.

10 sakralnych klejnotów Warmii

Najbardziej widocznym śladem tych działań jest podwyższenie wieży, ale to we wnętrzu zaszło najwięcej nieodwracalnych zmian. To wtedy zniszczono wiele bezcennych zabytków, spośród których przetrwało zaledwie pięć wielowiekowych ołtarzy. Należy do nich min. tryptyk Mariacki z ok. 1430 roku z relikwiami św. Jana Nepomucena czy tryptyk św. Anny Samotrzeć z ok. 1500 roku. Uwagę zwraca tu także ołtarz Trójcy Świętej z XVII wieku w który wkomponowano przedstawienie Tronu Łaski z przełomu XV i XVI wieku. Do najważniejszych artefaktów należą także XVII-wieczne organy, XVII-wieczna ambona oraz XVIII-wieczny ołtarz główny. Niestety, co niepojęte, cały ten wspaniały zbiór jednak często trzymany jest pod kluczem, ale mimo to warto próbować tu zajrzeć.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!