Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Sanktuarium Maryjne w Krośnie

Sanktuarium Maryjne w Krośnie to kolejny wspaniały przedstawiciel baroku w województwie warmińsko-mazurskim. Swymi korzeniami sięga końca wieku XIV, kiedy to dzieci ubogich wyrobników wyłowić miały z rzeki kamienną figurę Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus. Związane z nią cudowne wydarzenia zaowocowały powstaniem kaplicy, którą w 1715 roku zastąpił o wiele bardziej okazały kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa. Inspiracją dla jego formy stało się sanktuarium ze Świętej Lipki z charakterystycznymi rzeźbami świętych apostołów, flankujących wejście na dziedziniec. 

Kościół w Reszlu – Pod rozgwieżdżonym nieboskłonem

Wnętrze świątyni niemal w całości udało się wyposażyć jeszcze w XVIII wieku, niemniej dwa ołtarze boczne przy wejściu głównym są kreacją neobarokową z wieku XIX. Do 1945 roku największym skarbem świątyni była alabastrowa figura Najświętszej Panienki z Dzieciątkiem Jezus, której miejsce w 2001 roku zajęła powiększona kopia krakowskiego artysty, Jacka Plicha. Podobnie jak w Świętej Lipce, kościół zamknięty jest galeriami krużganka z czterema kaplicami w narożach. Nie ma tu jednak kolorowych malowideł, co w połączeniu z wewnętrznym cmentarzykiem nadaje temu miejscu dość posępnego klimatu. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!