Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Ruiny zamku w Szymbarku

Ostatnią pozycją na liście Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacieruiny zamku w Szymbarku. Absolutnie nie dlatego, że są mniej ważne niż cała reszta, ale ze zwykłego smutku. Na ich widok bowiem aż serce się kraje, ale pomimo to wciąż w jakiś niewyjaśniony sposób po prostu zachwycają! Być może to zasługa położenia nad jeziorem Szymbarskim, dodającym mu nuty romantyzmu…? Jakby nie było, jego budowę rozpoczęto w II połowie XIV wieku i już na początku kolejnego stulecia miał być to drugi największy zamek w państwie zakonnym. Broniła go fosa i aż dwanaście wież obronnych, ale jego układ nie przypominał typowych zamków krzyżackich. Był to raczej obóz warowny dla tymczasowo stacjonujących tu wojsk.**

Krzyżacki zamek w Gniewie – Powrót do przyszłości

Po kasacie zakonu zamek w Szymbarku przeszedł w ręce Albrechta Hohenzollerna. Po kilkukrotnych zmianach właścicieli w 1699 roku trafił zaś w ręce rodu von Finckenstein, który dzierżył go aż do roku 1945! W tym czasie dokonano tu ogromu prac upiększających, które zniweczył intencjonalny pożar z 1945 roku wywołany przez czerwonoarmistów. Dwa lata później zaś zamek wysadzono w powietrze i w stanie takiej ruiny trwa on do dziś. 

Więcej wspaniałych zamków w Polsce odkryjesz dzięki mapie on-line:
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!