10 sakralnych klejnotów Warmii

Pomimo tego, że Warmia i Mazury wchodzą obecnie w skład jednego województwa, to chyba dość łatwo znaleźć granicę pomiędzy nimi. Z pozoru obie części wyglądają podobnie, bowiem wszechobecne są tu malownicze jeziora, bezkresne lasy, dzika przyroda i oczywiście architektura gotyku ceglanego. Ze względu na swoje jeziora jednak, to Mazury wiodą prym pośród odwiedzających. Fortunnie albo i nie, spychają Warmię na dalszy plan, pozwalając tym, którzy się tu wybiorą, na naprawdę solidny wypoczynek. Bez parawanów, bez hałasu, jak w raju. Oczywiście definicja raju dla każdego jest inna, wszak na pewno niektóre elementy pozostaną wspólne.

Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Rajem mogą być na przykład miejsca spokojne, takie w których można zatrzymać się bez strachu przed zdeptaniem i kontemplować piękno architektury. Miejsca, w których widok czerwonokrwistej cegły uwalnia endorfiny, a czas nie ma w nich znaczenia. Jeśli identyfikujecie się z taką propozycją, Warmia może okazać się dla Was idealnym celem podróży. Spośród ogromu ciekawych pozycji wybrałem kilka, które z czystym sumieniem sprecyzować można jako sakralne klejnoty Warmii. Strefa sacrum całkowicie wpisuje się w definicję oazy spokoju, ale nie można zapominać też o innych obiektach, które spotęgują nasze doznania i dopełnią sielankowy pejzaż regionu.

Oto przed Wami 10 sakralnych klejnotów Warmii!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

 1. Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
  Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
  Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
  Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
  Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
  Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.

 2. Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.

  1. Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!

 3. Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.

 4. Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.

  1. O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!