Tajemnice gotyckich katedr: Budowa

Magiczny rok 1000 przyniósł żyjącym w strachu i niepewności ludziom nadzieję na lepsze jutro. Bóg oszczędził ludzkość, chroniąc ją od zapowiadanej od dawna Apokalipsy. Ogłupieni przesądami wieśniacy wyszli więc ze swoich chat, by zacząć żyć. Wiek XI to wielki zwrot w historii średniowiecza – rozkwit nie tylko ekonomiczny, ale też intelektualny. Jednym z najbardziej namacalnych owoców postępującej rewolucji tego okresu są też gotyckie katedry. Powstające jak grzyby po deszczu strzeliste budowle sięgać miały nieba, stając się jego przedsionkiem już tu, na ziemi. 

Realizowany z rozmachem projekt stworzenia tak ogromnej budowli wiązał się wszak z szeregiem czynników o których dziś wielu z nas już nie myśli. Zdecydowana większość bezrefleksyjnie przyjmuje fakt ich istnienia, nie zważając na ogrom ludzkiej pracy, którą wspólnie realizowano jako świadectwo głębokiej wiary. Znając już rolę najważniejszego czynnika w gotyckiej świątyni możemy przejść teraz do ogółu. Skupmy się więc na samym aspekcie budowy najpotężniejszych kościołów gotyckich (tu katedr), który jest istotnym fragmentem wielkiej machiny fabricae ecclesiae (łac. budowy kościoła). Warto jednak zaznaczyć, że tekst zaledwie przybliża temat, ale z pewnością go nie wyczerpuje. W literaturze podanej pod nim dowiedzieć można się znacznie więcej. Tymczasem, jeśli jesteście ciekawi dlaczego i przede wszystkim jak budowano gotyckie katedry zapraszam do lektury!

Warto również na wstępie zapoznać się z flagowymi przykładami tego stylu:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. katedry, piękne budowle, architektoniczny majstersztyk. W dzisiejszych czasach nie wiem czy w ogóle możliwe do wykonania czy odtworzenia. Dawniejsze cywilizacje miały znacznie większe możliwości, bardziej rozwinięte budownictwo, darmową energię. Owe katedry były mianowicie elektrowniami, generatorami darmowej energii. Energii czerpanej z jonosfery, energii opartej na elektromagnetycznych właściwościach naszej Ziemi. Temat ten jest bardzo niszowy, niewygodny, przemilczany od wieków. Przyjrzyjcie się dokładnie, jest tam mnóstwo zagadek. Pomyślicie, że jestem wariatem. Owszem, jak każdy, który stoi za prawdą w naszym zakłamanym świecie.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!