Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Reszel

W plebiscycie na najpiękniejsze miasteczko Warmii i Mazur Reszel na pewno miałby ogromne szanse. Głównie dlatego, że II wojna światowa obeszła się z nim bardzo łagodnie, dzięki czemu jako jedyny w okolicy zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Najważniejszymi zabytkami w jego panoramie są przede wszystkim XIV-wieczny zamek biskupów warmińskich oraz kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła z tego samego okresu. Charakterystyczna bryła zamku świadczyć może o jego trudnej historii, czego wcale nie widać po kościele, który na pierwszy rzut oka wygląda na nienadgryziony zębem czasu. Wspominając o zabytkach Reszla wymienić trzeba również gotycki most czy klasycystyczny ratusz. 

Reszel. W blasku ostatniego stosu Europy?

Warto jednak wiedzieć, że samo miasto znajduje się w gronie Cittaslow, czyli stowarzyszenia miasteczek o dobrej jakości życia. Tak zwane „miasta spod znaku ślimaka” dbają o spokój swoich mieszkańców, idący w parze ze zrównoważonym rozwojem. Nie dziwi więc wszechobecna zieleń z pięknym parkiem miejskim na czele, który zachęca do wędrówek po okolicy. Oprócz świetnych widoków na miasto bowiem podziwiać można wówczas przydrożne kapliczki, będące jednym z flagowych punktów warmińskiego pejzażu czy też odkryć inne wspaniałe miejsca tuż za rogiem. I nie chodzi tu tylko o miejsce w którym 21 sierpnia 1811 roku spłonąć miała ostatnia czarownica w Europie…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!