Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

W najbliższym sąsiedztwie Reszla, na pograniczu Warmii i Mazur, znajduje się sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Jego powstanie owiane jest legendami w których to na przykład Matka Boska zsyła więźniowi kętrzyńskiego zamku kawałek drewna i dłuto, aby wystrugał jej podobiznę. Nazajutrz, tuż przed wykonaniem wyroku, figurka poświadczyć miała o cudownej interwencji, dzięki czemu więźnia puszczono wolno. Zgodnie ze wskazówkami Najświętszej, w drodze do domu znalazł on dla niej miejsce na pierwszej napotkanej lipie. Wkrótce mistyczne światło, bijące od uzdrowicielskiej figury zaczęło ściągać tu tłumy pielgrzymów.

Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne

Jednym z nich był ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern, który niedługo po swojej wizycie zniszczyć miał istniejącą tu kaplicę ku czci Najświętszej Maryi Panny. Jej odbudowy zaś dokonano dopiero w 1619 roku. Opiekę nad nią powierzono jezuitom, dzięki którym z czasem wzniesiono tu znany nam dziś kościół. Jego największym skarbem jest Obraz Matki Bożej Świętolipskiej z 1640 roku, zdobiący wnętrze nieistniejącej już kaplicy. Kiedy legendarnej lipy zabrakło, a figurkę spalono, to właśnie wokół niego odrodził się dawny kult. Do dziś wewnątrz zachowało się wiele wspaniałych elementów barokowego wyposażenia, łącznie z malowidłami Macieja Mayera. Także i jego pędzla są obrazy, zdobiące galerie krużganka. Śmiało można stwierdzić, że to najpiękniejsze barokowe sanktuarium w regionie, ale wiedzieć trzeba, że nie jedyne.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!