Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Olsztyn

Obecną stolicą nie jest już jednak wspomniany wcześniej Lidzbark Warmiński, a Olsztyn. Chyba można pokusić się o stwierdzenie, że to najpiękniejsze duże miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Oczywiście tu i ówdzie odbija się echo wojny czy odbudowy, ale jego starówka wygląda naprawdę czarująco. Kolorowe kamieniczki z ratuszem w centrum podane są tu w klasycznym zestawie regionu; z XIV-wiecznym zamkiem kapituły warmińskiej oraz katedrą św. Jakuba z tego samego okresu. Oba obiekty, podobnie jak w Lidzbarku Warmińskim, związane są też osobami Ignacego Krasickiego czy Mikołaja Kopernika.

Ostrów Tumski we Wrocławiu – Wyspa Katedralna

Dzięki wspaniałym zabytkom, do których trzeba zaliczyć także fragmenty murów miejskich z XIV-wieczną Bramą Wysoką, Olsztyn znalazł się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Ponadto też leży on na Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Kopernikowskim, a także stanowi punkt polskiej Drogi św. Jakuba. Jak przystało na tak duże i wielowiekowe miasto, atrakcji jest tu znacznie więcej, a jedną z najciekawszych jest na pewno spływ kajakowy Łyną. Z takiej perspektywy miasto wygląda zupełnie inaczej!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!