10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek Vianden

W północno-wschodnim Luksemburgu, w miejscu rzymskiego castellum wznosi się dziś jedna z największych rezydencji feudalnych średniowiecznej Europy – zamek Vianden (luks. Buerg Veianen). Jej budowa rozpoczęła się prawdopodobnie w XI wieku i przez ponad cztery stulecia była siedzibą wpływowych hrabiów Vianden, skoligaconych zarówno z królami Francji, jak i niemieckimi cesarzami. Od kiedy w 1417 roku zamek przeszedł w ręce rodu Nassau, jego bryła pozostała praktycznie niezmieniona.

Zamek Val – Skazany poprzez zalanie

Do najważniejszych jego elementów zaliczyć trzeba datowane na wiek XII oraz XIII pałace – mniejszy oraz większy, a także kaplicę zamkową. Tak zwany Dom Nassau wzniesiono zaś dopiero na początku XVII wieku. Od 1820 roku rozpoczął się proceder wyprzedawania fragmentów zamku, wynikiem czego szybko popadł w ruinę. W takim stanie też pozostawał do roku 1977 (!), kiedy rodzina Wielkiego Księcia Luksemburga przekazała go państwu. Biorąc pod uwagę jego obecny stan, odbudowa przebiegła tu niemal w mgnieniu oka. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!