10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek w Trokach

Dumnie prężąca się nad taflą jeziora Gawle bryła zamku w Trokach (lit. Trakų salos pilis) to z kolei jeden z najpiękniejszych kadrów z Litwy. Aż do 1323 roku to właśnie Troki były stolicą kraju, a i długo po tym pełniły jeszcze funkcję rezydencji książąt litewskich. Częstym gościem był tu Władysław Jagiełło, a i tutaj też w 1430 roku zmarł legendarny Witold Kiejstutowicz. W XV stuleciu Zygmunt I Stary zainicjował przebudowę zamku w duchu renesansu, po czym ślady wymazała wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą z 1655 roku. 

Litwa, Łotwa i Estonia – Praktycznie

Kres długiej agonii twierdzy przyniosła podjęta w 1926 roku konserwacja obiektu pod przewodnictwem polskiego historyka sztuki, Stanisława Lorentza. Brak odpowiednich ikonografii początkowo nie pozwolił na poszerzenie zakresu prac, niemniej następcy Lorentza za cel wyznaczyli sobie rekonstrukcję warowni. Po II wojnie światowej pałeczkę przejęli Litwini, którzy do końca XX wieku z powodzeniem tchnęli w to miejsce nowego ducha na gotyckiej kanwie. Część zrekonstruowanych pomieszczeń przeznaczono na przestrzenie muzealne, gdzie wystawiana jest dziś między innymi ogromna kolekcja fajek.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!