10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek w Branie

Ciężko ocenić który zamek na świecie jest najpopularniejszy, ale ten w Branie (rum. Castelul Bran, węg. Törcsvár) miałby chyba duże szanse, aby stanąć na podium. Wszystko to za sprawą XIX-wiecznego powieściopisarza Brama Stokera, który to prawdopodobnie w nim osadził fabułę swej fantastycznej powieści o upiornym hrabim Drakuli. Wzorowana na Wladzie Palowniku postać nie ma wszak nic wspólnego ze słynnym wampirem. Jak zresztą sam Palownik, a i zamek nosi zaś ślady zupełnie innej historii. Średniowieczna twierdza bowiem, wraz z włączeniem Transylwanii do Królestwa Rumunii, przekształcona została w letnią rezydencję króla Ferdynanda I i jego małżonki Marii. 

Zamek w Branie i hrabia Drakula

Co ciekawe, zamek w Branie aż do tego momentu znajdował się w rękach braszowskich dygnitarzy, którzy od XV wieku sprawowali nad nim opiekę w ramach niespłaconej przez Władysława II Jagiellończyka pożyczki! Niemniej zbycie twierdzy było dobrym pomysłem, bo już od XIX wieku popadała w coraz większą ruinę i gdyby nie królowa Maria kolejne siedlisko wampira wyglądałoby jak Poenari. Warto o tym pamiętać, bo wnętrza rezydencji nie odpowiadają w żadnym stopniu sławie tego miejsca. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!