10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Alkazar w Segowii

Alkazar w Segowii (hiszp. Alcázar de Segovia) swym kształtem przywodzi na myśl zamek królewny Śnieżki, ale jego historia mocniej związana jest z inną niewiastą. To właśnie tutaj bowiem, 11 grudnia 1474 roku, odbyła się proklamacja na królową Kastylii jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata – Izabeli Katolickiej. Pomimo tego, że był to jeden z najważniejszych epizodów w historii tego miejsca, to paradoksalnie właśnie wtedy, rozbudowywany przez Trastamarów zamek zaczął popadać w stopniową ruinę. Kiedy przejęli go Burbonowie, odnowione wnętrza posłużyły elitarnej szkole wojskowej (hiszp. Real Cuerpo de Artillería). 

Alkazar w Segowii – Baśniowa forteca

Co ciekawe, na terenie dzisiejszego parczku przed donżonem znajdowała się pierwsza katedra w Segowii, którą zmieciono z powierzchni ziemi podczas Powstania Comuneros w Kastylii (hiszp. Guerra de Comunidades). Jej brak pozwala dziś na podziwianie wspaniałej 80-metrowej wieży Jana II ze zdobieniami w stylu mudéjar i krenelażem za którym znajduje się najlepszy punkt widokowy w mieście. Wnętrza alkazaru zaś w dużej mierze nawiązują do Królów Katolickich, co najlepiej widać w poświęconej im Sali Królów. Aczkolwiek numeracja władców jest tu zupełnie poplątana… Jakby nie było, wielkie znaczenie tego miejsca na mapie Hiszpanii, a także i świata, potwierdza wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO z 1985 roku.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!