10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek Eltz

Ukryty w leśnej gęstwinie zamek Eltz(niem. Burg Eltz) od trzydziestu trzech generacji znajduje się w rękach tej samej rodziny. Istniejącą tu już w 1157 roku twierdzą władał legendarny założyciel rodu – Rudolf von Eltz, którego prawnuki podzieliły dynastię na trzy linie. Co ciekawe, żadna z nich nie chciała opuścić tego miejsca, więc opracowano tak zwany Burgfrieden. „Zamkowy pokój” zapobiec miał konfliktom rodzinnym, ale koniec końców nie zawsze go przestrzegano. W ramach harmonijnego współżycia od XV do XVII wieku rezydencję sukcesywnie rozbudowywano, dzięki czemu powstały min. Dom Rübenachów, Dom Gross-Rodendorfów i jako ostatni – Dom Kampenich. Pomimo użycia różnych budulców i długiego okresu trwania całego projektu, wszystkie te aneksy oraz wieżyczki zapewniły kompleksowi zaskakującą spójność.

Zamek Eltz – Zamek z bajki

Na początku XIX wieku odludne zamczysko podzieliło losy podobnych założeń, czekając na lepszy czas. Ten zaś nadszedł na fali romantyzmu, co w 1844 roku dla Karla zu Eltz stało się impulsem do uratowania go od ruiny. Oparł się on wszak wpływowi ówczesnego nurtu, bo jego właściciel skupił się na dokładnym odzwierciedleniu stanu sprzed lat. Popularność wśród ówczesnych artystów, także i Victora Hugo, zapewniła zamkowi Eltz ważne miejsce na podróżniczej mapie Europy, którym nieprzerwanie cieszy się do dziś. Szczęśliwie nie dopadły go szpony żadnej wojny, czemu zawdzięcza swój wyjątkowy średniowieczny charakter. Aż ciężko uwierzyć, że taka perła znajduje się w cieniu zamku Neuschwanstein. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!