10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Pałac papieski w Awinionie

Awiniońskich fortyfikacji (fr. Palais des papes) pozazdrościć mógłby niejeden władca, bowiem tutejszy pałac przygotowano z rozmachem godnym króla, a nie Sługi Bożego. Zamieszkiwało go aż dziewięciu papieży, ale jego rozbudowa stała się ambicją tylko dwóch z nich – Benedykta XII i Klemensa VI. Do końca XIV wieku obiekt przybrał swą finalną formę, lecz gdy Urban V postanowił powrócić do Rzymu, miasto nad Rodanem stało się siedzibą antypapieży, tak zwanej obediencji awiniońskiej. Po nich zaś, władzę sprawowali tu legaci papiescy, ale wraz z Wielką Rewolucją Francuską Kościół Katolicki utracił prawo do hrabstwa Venaissin, a co za tym szło, przede wszystkim do Awinionu.

Pałac papieski w Awinionie – Nowa Stolica Apostolska

Dawną siedzibę papieży przeznaczono do rozbiórki, jednak zastraszający koszt tego przedsięwzięcia pozwolił na przemianowanie go na więzienie oraz 1800-osobowy garnizon. Więźniowie przebywali tu aż do 1871 roku, a żołnierze aż do 1906. Już w roku 1840 obiekt wpisano na listę francuskich zabytków Monument Historique, a dwadzieścia lat później sam Napoleon III zatroszczył się o przyszłość tego miejsca, angażując do renowacji najważniejszego z architektów epoki – Eugène Viollet-le-Duc’a. Mając na uwadze przebywających tu ludzi, plan odnowy musiał poczekać wszak do początku XX wieku. Trud prac docenili między innymi turyści, bo dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji w kraju.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!