10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek w Malborku

Pośród 10 najpiękniejszych zamków Wieków Średnich nie może zabraknąć również zamku krzyżackiego w Malborku. Nie tylko przez wzgląd na patriotyzm lokalny, ale głównie przez fakt że jest to największa ceglana forteca na świecie. Wznoszony do XV wieku kompleks powstał jako jeden z wielu, ale jego położenie zadecydowało o przeznaczeniu go na stolicę państwa krzyżackiego. Postępujący stosunkowo szybko upadek wartości rycerskich mnichów sprawił, że zamek w Malborku trafił w ręce Korony Królestwa Polskiego, która przemianowała go na ośrodek administracyjny. Na początku XVII wieku ugiął się wszak pod działami Szwedów, a wiek później – Prusaków. Prace nad przywróceniem zamkowi dawnej świetności już w XIX wieku przeprowadził Konrad Steinbach. 

Krzyżacki zamek w Malborku

Po II wojnie światowej potrzebna była tu jednak kolejna przebudowa, dzięki której w 1997 roku uhonorowano go wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na nowo więc możemy cieszyć się jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Wrażenie robi tu nie tylko rozmach z jakim wzniesiono cały kompleks, ale także poszczególne pomieszczenia. Zwłaszcza w Pałacu Wielkich Mistrzów z refektarzami powleczonymi radialnymi sklepieniami czy kościół Najświętszej Maryi Panny naznaczony ośmiometrową figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

Więcej wspaniałych zamków w Polsce odkryjesz dzięki mapie on-line:
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!