10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek Fénis

Leżący u podnóży góry Saint-Julien zamek Fénis (wł. Castello di Fénis) to prawdziwa perełka włoskiej Doliny Aosty. W odróżnieniu od wielu innych założeń tego typu, tutejszy zamek nie pełnił funkcji militarnych, a miał być przede wszystkim prestiżową siedzibą rodu Challant, wicehrabiów Aosty. Pierwsze wzmianki na temat budowli pochodzą z XIII wieku, jednak jego najważniejsza rozbudowa przypadła na lata 1320-1420. U schyłku tego okresu powstały również piękne freski przypisywane Giacomo Jaquerio – głównemu przedstawicielowi malarstwa średniowiecznego w Piemoncie. 

Samochodem przez Szwajcarię – Alpejska przygoda

Aż do 1716 roku zamek Fénis, w niemal niezmienionej formie, pozostawał w rękach rodziny Challant. W zamian za umorzenie długów rezydencję przejęła rodzina Saluzzo Paesana, która znalazła dla niej zupełnie inną funkcję. Na parterze ulokowano konie, zaś nad nimi suszono siano. Także i zamkową kaplicę z cennymi malowidłami podzieliła los reszty budynków. Po kilku zmianach właścicieli w 1895 roku obiekt w zatrważającym stanie trafił w ręce państwa. Do lat 20 trwało zabezpieczanie go przed zawalaniem, zaś dopiero w 1935 roku rozpoczęły się prace dzięki którym odzyskał on swój dawny splendor. Ze wspaniałymi: św. Jerzego zabijającego smoka z dziedzińca czy Matki Bożej Miłosiernej z kaplicy na czele.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!