10 najpiękniejszych zamków w Europie rodem ze średniowiecza

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze (rum. Castelul Corvinilor, węg. Vajdahunyad vár) to najwspanialsza gotycka warownia, nie tylko samej Transylwanii, ale i całej Rumunii. Swoimi korzeniami sięga wieku XIV, aczkolwiek swą formę przybrała wiek później – podczas przebudowy zainicjowanej przez szlachcica Jana Korwina. Dzięki swoim siedmiu wieżom stała się też pierwszą i jedyną ufortyfikowaną rezydencją w całym regionie. Kolejnymi rozbudowami zajęli się min. królowie Węgier – Maciej Korwin oraz Gabriel Bethlen. Panująca w nim przez wieki śmietanka wpłynęła na zachwyt cesarzowej Austrii, która w 1828 roku rozpoczęła renowację pod kątem urządzenia tu letniej rezydencji Habsburgów. 

Zamek w Hunedoarze – Esencja średniowiecznej fortecy

Pożar z 1854 roku zaś pozwolił jej architektom na ujednolicenie stylu, odzierając zamek z następujących po gotyku naleciałości. Trudno było jednak wytrwać w tym założeniu kolejnym architektom, zwłaszcza Imre Seindlowi – węgierskiemu architektowi, odpowiedzialnemu za projekt gmachu parlamentu w Budapeszcie. Początkowo skrupulatnie kontynuował on dzieło swoich poprzedników, by ostatecznie zwrócić się ku fantastycznym wizjom na fali których wzbogacił bryłę o stożkowe dachy. Szczęśliwie w wielu miejscach ingerencja XIX-wiecznych architektów nie razi już tak, jak dwa wieki temu. Na uwagę zasługuje tu XV-wieczna Wieża Neboisa, nawiązująca do krzyżackich gdanisk, a także Sala Królewska i Sala Rady z efektowymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!